Sejm: nowy zespół zajmie się rynkiem aptecznym

13 Września 2016, 15:25

Pozaapteczna sprzedaż leków, kolizja interesów dużych sieci i małych aptek rodzinnych, wywóz leków za granicę - to cześć tematów, którymi chce się zająć nowo powstały Parlamentarny Zespół ds. rynku farmaceutycznego. Dziś odbywa się jego pierwsze posiedzenie.   

 - Problemów w ochronie zdrowia jest wiele, a powołanie zespołu pozwala nam na zajęcie się tematem bardziej szczegółowo - mówi Gabriela Masłowska, posłanka PiS, jedna z założycielek zespołu.  – Jednym z takich problemów jest rynek leków na którym pojawia się wiele patologii i potrzebna jest głęboka analiza tej sytuacji – dodaje posłanka.  – Jednym z problemów jest kolizja interesów dużych sieci i małych rodzinnych aptek. Jestem zdania, że nie możemy dopuścić do tego, aby małe apteki upadły, bo może się to skończyć fatalnie dla pacjentów – sieciowe apteki jako monopoliści będą wtedy mogły dyktować wysokie ceny leków.

Kolejnym problemem na który zwraca uwagę posłanka PiS jest wywóz leków za granicę.  – Wywóz jest niezgodny z prawem, ale ciągle mają miejsce takie przypadki, musimy się bliżej przyjrzeć tej sprawie – podkreśla. Masłowska zwraca uwagę również na fakt, że w Polsce pacjenci odczuwają brak leków, a medykamenty deficytowe często trafiają do aptek sieciowych.

 - Niezwykle istotne w tym wszystkim jest bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów – tłumaczy posłanka. – Obecnie bardzo dużo produktów dostępnych jest w sprzedaży pozaaptecznej czyli pacjenci nie mają żadnych ograniczeń w zakupie poszczególnych środków. To stwarza zagrożenie polipragmazją, która może mieć olbrzymie negatywne skutki dla pacjentów, a także dla budżetu, który jest w konsekwencji obciążony powikłaniami zdrowotnymi powstałymi w wyniku przyjmowania jednocześnie wielu leków.

Zespół został utworzony przez pięciu posłów oraz jednego senatora. Wszyscy należą do parlamentarnego klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Agnieszka Kramza

Foto: gabrielamaslowska.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz