W Sejmie lobbują na rzecz szczepień przeciwko grypie

14 Września 2016, 15:48

Prawie 80 proc. posłów uznało szczepienia przeciwko grypie za najskuteczniejszą metodę zapobiegania chorobie, a prawie połowa z nich regularnie się szczepi – tak wynika z badań przedstawionych w trakcie dzisiejszego posiedzenia  Parlamentarnego Zespołu ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki. Posłowie, eksperci  oraz samorządowcy  zajęli się dziś tematem profilaktyki zdrowotnej w postaci szczepień. 

Anonimową ankietę przeprowadzono wśród posłów na przełomie czerwca i lipca tego roku, w trakcie czterech posiedzeń Sejmu.  W badaniu wzięło udział 261 posłów (56,7 proc.).

Posłanka Lidia Gądek, przewodnicząca zespołu ds. POZ nie ukrywała  ubolewania, że nie ma w Polsce systemowego programu zwalczania grypy. Zwracała jednak uwagę że dzięki zaangażowaniu części samorządów lokalnych część Polaków ma dostęp do bezpłatnych szczepień. Gądek uważa, że politykom trzeba uświadomić, że grypy nie można lekceważyć. Posłowie zostali zaproszeni do skorzystania z bezpłatnych szczepień – specjalnym punkt powstał dziś w Sejmie.

Lidia Gądek poinformowała, że przygotuje specjalne  wystąpienie do ministra zdrowia, z postulatem, aby w ramach programu finansowania leków dla osób 75+ udało się uwzględnić szczepienia przeciwko grypie. Tym bardziej że, jak podkreślała posłanka, jest to grupa wiekowa, która szczepi się najchętniej. - Warto nagłaśniać, że wbrew temu co niektórzy mówią, są pacjenci, którzy umierają z powodu grypy – alarmowała posłanka PO.

Agnieszka Kramza

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz