Bukiel: protest lekarzy to nie polityczna akcja przeciw PiS

15 Września 2016, 10:49

Im bliżej do planowanej na 24 września br. wielkiej manifestacji pracowników ochrony zdrowia, tym częściej odzywają się głosy polityków partii rządzącej albo ich bezkrytycznych zwolenników, że manifestacja ta jest częścią działań o charakterze politycznym, wymierzonych przeciwko Prawu i Sprawiedliwości – wskazuje Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. 

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory i przejęło rządy w Polsce na fali narastającego społecznego niezadowolenia z funkcjonowania wielu dziedzin naszego życia społecznego, gospodarczego, politycznego. Jedną z dziedzin, na którą Polacy najbardziej narzekali była ochrona zdrowia. Narzekali pacjenci i pracownicy lecznictwa. Rządy Prawa i Sprawiedliwości i obecny protest pracowników ochrony zdrowia są zatem przejawem tej samej fali niezadowolenia. Jeśli zatem politycy PiS podważają zasadność protestu pracowników ochrony zdrowia, to tym samym podważają zasadność swojej wygranej w ostatnich wyborach – uważa przewodniczący OZZL. 

Do obecnego protestu pracowników medycznych mogłoby nie dojść gdyby nowy rząd, obiecujący dobrą zmianę w wielu dziedzinach, taką zmianę przygotował również dla publicznej ochrony zdrowia. Najważniejszym elementem tej zmiany, bez którego żadne inne nie mają sensu, jest istotne i natychmiastowe zwiększenie nakładów na lecznictwo. Wiedzą o tym politycy PiS bo sami zgłaszali taki postulat, gdy byli w opozycji, więcej nawet – obiecywali, że to zrobią jak tylko dojdą do władzy – przypomina Bukiel.

Rzeczywistość okazała się jednak inna – podkreśla szef OZZL i dodaje, że obiecywany wzrost nakładów na publiczną ochronę zdrowia ma nastąpić za 10 lat, czyli nigdy. Skoro nie będzie wzrostu nakładów, nie będzie też wzrostu wynagrodzeń. Minister zdrowia był w tej sprawie tyleż szczery co bezwzględny – wskazuje Krzysztof Bukiel i przypomina wypowiedzi ministra Radziwiłła, w których podwyżki przewiduje dopiero w roku 2021. To dokładnie dwa lata po zakończeniu kadencji obecnego rządu. Kto i w jaki sposób może rozliczyć ministra z takich zapowiedzi? – pyta Bukiel.  

 

Aleksandra Smolińska

Źródło OZZL

Foto: manifestacja lekarzy rezydentów, czerwiec 2016 r.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz