Sąd przywrócił dra Bachańskiego do pracy w CZD

15 Września 2016, 15:18

14 września warszawski sąd pracy zakończył proces w sprawie przywrócenia do pracy dra Bachańskiego. W orzeczeniu nakazano także uchylić naganę i wypłacić mu trzy pensje. Pomimo braków w dokumentacji prowadzonej przez lekarza, sąd uznał, że były one drobne i nie miały wpływu na prowadzenie leczenia. 

Wyrok nie jest prawomocny, ale na razie nie wiadomo, czy Centrum Zdrowia Dziecka będzie apelowało. - Na razie nie wypowiadamy się w tej sprawie – powiedziała nam Katarzyna Gardzińska, rzecznik CZD.

- Sąd uwzględnił praktycznie wszystkie nasze roszczenia – mówił „Wyborczej” mec. Tomasz Konczewski, radca prawny, który reprezentował dra Marka Bachańskiego przed sądem pracy. - Na mocy wczorajszego wyroku CZD musi przyjąć lekarza na stanowisko, które zajmował przed zwolnieniem, wypłacić mu równowartość trzymiesięcznego wynagrodzenia, usunąć z akt osobowych karę nagany, jako nałożoną niesłusznie - dodał.
Sąd uznał także, że wypowiedzi dr. Bachańskiego nie godziły w dobre imię placówki, a doktor bronił jedynie swojego dobrego imienia. Pozostawała też do wyjaśnienia sprawa zaniedbań dokumentacji zarzucanych Bachańskiemu. I tutaj sąd uznał, że zaniedbania były drobne, ale nie wpływały na proces leczenia pacjentów ani nie narażały ich życia i zdrowia. Z decyzji sądu jest zadowolony także resort. Potwierdził to w mediach wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

Wcześniej, bo już w styczniu br. Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej przy Izbie Lekarskiej w Warszawie "umorzył postępowanie wyjaśniające z braku przewinienia zawodowego" dotyczące dr. Marka Bachańskiego.

Przypomnijmy, dr Marek Bachański leczył dzieci przy użyciu leków na bazie medycznej marihuany. W lipcu 2015 r. dyrekcja Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie wówczas pracował, zakazała mu wystawiania recept na te leki. Zabroniła też wypowiadać się w mediach. Mediów jednak ten zakaz nie dotyczył i sprawa stała się głośna. Trzy miesiące później dr Bachański został dyscyplinarnie zwolniony z pracy. Odwołał się do sądu.

Dyskusje w sprawie legalizacji marihuany w Polsce nadal trwają. Kilka dni temu podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu do spraw legalizacji medycznej marihuany wiceminister Łanda zapowiedział, że w Polsce będzie prowadzona uprawa konopi indyjskich, pod kontrolą państwa.

Janusz Maciejowski

Źródło: mat.press

Foto: WUM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz