Młodzi lekarze nie chcą dłużej czekać na podwyżki

19 Września 2016, 11:20

W czwartek sejmowa Komisja Zdrowia rozpocznie prace nad nowelizacją ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, którą resort zdrowia chce przywrócić staż podyplomowy. Przy tej okazji młodzi lekarze z Porozumienia Rezydentów OZZL planują akcję protestacyjną pod Sejmem. Chcą, aby przy okazji tej nowelizacji, rząd podwyższył ich wynagrodzenia.

W 2017 roku lekarz stażysta będzie zarabiać minimalną pensję krajową, a lekarz rezydent niewiele więcej – wskazuje Damian Patecki, szef Porozumienia Rezydentów OZZL. Te stawki powinny zostać zmienione przy okazji nowelizacji ustawy, którą w czwartek zajmie się sejmowa Komisja Zdrowia – uważa Patecki. Jesteśmy rozczarowani, że pomimo naszej akcji prowadzenia rozmów z posłami wszystkich ugrupowań politycznych, a zwłaszcza z politykami Prawa i Sprawiedliwości – nadal nic się nie zmieniło. W tej sytuacji ponownie jesteśmy zmuszeni do tego, żeby wyjść na ulicę. Nasi przedstawiciele pojawią się też w Sejmie podczas pierwszego czytania nowelizacji ustawy – deklaruje szef rezydentów.

Chcemy przypomnieć, że już w 2013 roku Jarosław Kaczyński mówił, że lekarze muszą być wynagradzani dobrze i bardzo dobrze – wskazuje Patecki. Mówiła o tym także premier Szydło. Naszym zdaniem lekarze w trakcie specjalizacji powinni zarabiać dwie średnie pensje krajowe - mówi Patecki. 

Minimalne wynagrodzenia - miedzy innymi dla lekarzy rezydentów - określa ministerialny projekt ustawy, która wkrótce ma trafić do konsultacji społecznych. Młodzi lekarze nie chcą jednak czekać tak długo na podwyżki. Ich zdaniem kwestia wysokości zarobków rezydentów, powinna zostać uregulowana już teraz - przy okazji prac nad nowelizacją ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Aleksandra Smolińska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Majumi Poniedziałek, 19 Września 2016, 21:55
Lekarze z dwoma specjalizacjami i doktoratem zarabiają w Instytucie podległym pod MZ mniej niż średnia krajowa tzn 3600 brutto a lekarka zatrudniona tamże po skończeniu specjalizacji robionej w ramach rezydentury teraz na etacie ma 2200 netto. Wiem, trudno uwierzyć. Rezydenci wywalczą więcej a NSA stwierdził że to jednostka ustala stawki a specjalista nie musi zarabiać więcej niż rezydent. I dalej tak zostanie? Jak ma być dobrze?
specjalista Środa, 21 Września 2016, 0:25
A za granicą tyle lekarz zarobi w 3 dni.Jak ktoś chce być niewolnikiem, to jego sprawa.Sugeruje emigrację.Podwyzek z uwagi na budżet nie będzie, no może o 10%...Szkoda życia.