Samorząd lekarski przeciwny sprzedaży suplementów diety w aptekach

19 Września 2016, 13:06

Zakaz sprzedaży suplementów diety w aptekach i zaostrzenie przepisów dotyczących reklamy leków dostępnych bez recepty, wyrobów medycznych oraz suplementów diety – wprowadzenie takich zmian rekomenduje Naczelna Rada Lekarska.

Rada zauważa, że suplementy diety nie są produktami związanymi z procesem leczenia.  – Wydaje się racjonalne, aby  w aptece można było nabywać produkty i wyroby służące leczeniu lub wspomagające ten proces – pisze w swoim stanowisku NRL.  

Przypomnijmy, że pomysł usunięcia z aptek suplementów diety to jedna z propozycji zmian na rynku aptecznym przedstawiona przez wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandę o  czym informowaliśmy na naszym portalu.  Krytycznie o takich pomysłach wypowiadała się wtedy  Elżbieta Piotrowska – Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.  Uważa ona, że nie jest możliwe prowadzenie apteki w oparciu jedynie o sprzedaż leków refundowanych. - Dziś preparaty dostępne bez recepty (OTC) generują średnio 50 proc. obrotu apteki, z czego  20-30 proc. stanowią suplementy diety – podkreślała prezes NRA. Zdaniem samorządu aptekarskiego, w aptece jest miejsce zarówno na leki na receptę, jak i bez recepty, a także suplementy diety.  Muszą one spełniać odpowiednie wymogi jakościowe, a więc ich skład musi być zgodny z deklaracją producenta.

Naczelna Rada Lekarska rekomenduje wprowadzenie zakazu reklamy leków dostępnych bez recepty, wyrobów medycznych oraz suplementów diety. Przedstawiciele lekarzy uważają, że jeżeli reklamowanie tych środków jest dopuszczone, reklama taka powinna być ściśle kontrolowana pod kątem rzetelności przekazywanych informacji. Rada proponuje również, aby reklama wyrobów medycznych i suplementów podlegała takim samym ograniczeniom jak reklama leków. Szczególnie dotyczy to zakazu udziału w reklamach lekarzy oraz lekarzy dentystów.

Obecnie w Polsce istnieje zakaz reklamowania leków refundowanych.  Naczelna Rada Lekarska już pół roku temu zwróciła się do Ministra Zdrowia z apelem o podjecie działań zmierzających do ograniczenia reklamy suplementów.  Swoje stanowisko Rada uzasadnia troską o zdrowie chorych, którzy są wprowadzani w błąd przez reklamy sugerujące, że suplementy pomagają w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych. NRL podkreśla również, że nieodpowiedzialna reklama leków kupowanych bez recepty prowadzi do ich nadużywania i zwiększenia częstości związanych z tym powikłań

Agnieszka Kramza

Źródło: nil.org.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz