Nowela ustawy refundacyjnej trafi wkrótce do konsultacji publicznych

22 Września 2016, 16:34

Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej jest gotowy. Wczoraj przyjęło go kierownictwo resortu zdrowia. Teraz nowelizacja trafi do konsultacji społecznych. W przygotowywanej nowelizacji ustawy refundacyjnej resort chce miedzy innymi wprowadzić kolejny poziom odpłatności za lek - 15 proc.

Biuro Prasowe resortu zdrowia potwierdziło, że projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej został przyjęty przez kierownictwo MZ i skierowany do konsultacji społecznych na 30 dni. Jutro lub w poniedziałek projekt powinien zawisnąć na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

W przygotowywanej nowelizacji ustawy refundacyjnej resort chce wprowadzić kolejny poziom odpłatności za lek - 15 proc. Obecnie leki refundowane mogą być wydawane na ryczałt (po 3,20 zł) lub za odpłatnością 30 proc. albo 50 proc. (niektóre również bezpłatnie). Resort chce, by nowy poziom odpłatności był stosowany przy drogich lekach, gdzie koszt miesięcznej terapii przekracza np. 600 zł.

Resort chce także, by w ramach negocjacji z Komisją Ekonomiczną firmy farmaceutyczne miały możliwość zmniejszania kwoty dopłaty pacjenta do leków z odpłatnością 15 proc. Jeśli więc lek kosztuje 1 tys. zł, wówczas po objęciu go refundacją z nowym poziomem odpłatności pacjent - upraszczając - dopłacałby 150 zł. Resort chce, by w ramach negocjacji refundacyjnych firma farmaceutyczna mogła jeszcze zmniejszyć tę dopłatę i częściowo wziąć ją na siebie.

Jedną z najważniejszych zmian w ustawie ma być tzw. Refundacyjny Tryb Rozwojowy (RTR) opracowywany we współpracy z Ministerstwem Rozwoju. Oznacza to, że na podstawie różnych współczynników będzie dokonywana ocena, na ile dana firma farmaceutyczna jest "partnerem polskiej gospodarki", np. czy inwestuje w Polsce w badania i rozwój, prowadzi tu badania kliniczne, płaci CIT oraz zatrudnia pracowników.

W nowelizacji ma znaleźć się także zapis, żeby pieniądze, które uzyskuje się w ramach tzw. instrumentów dzielenia ryzyka (zwykle ze środków firm farmaceutycznych) były przeznaczane na refundację.

Jednym z najważniejszych założeń nowelizacji, będzie "egalitarne" podejście do finansowania leków sierocych (wykorzystywanych przy leczeniu rzadko występujących chorób). Leki te nie będą tak jak dotychczas podlegać klasycznej analizie ekonomicznej, ale wymagane będzie od producenta uzasadnienie ceny.

Nowelizacja ma także wprowadzić zasadę "compassionate use" (humanitarne zastosowanie leku). Jest to możliwość zastosowania niezarejestrowanego leku ratującego życie będącego w drugiej lub trzeciej fazie badań u pacjenta, który w tym badaniu nie uczestniczy, jeśli leczenie za pomocą dostępnych leków jest nieskuteczne. Resort chce także, by niektóre, sprawdzone leki lekarze mogli stosować w pełnym zakresie wskazań klinicznych i zastosowań (a nie jedynie wg wskazań w charakterystyce produktu leczniczego).

Aleksandra Smolińska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz