Wiceszef Komisji Zdrowia o pomysłach PiS na reformę

27 Września 2016, 10:19

Nie było pewnie i nie będzie w przyszłości żadnego ministra zdrowia, z którego wszyscy będą zadowoleni – mówił w radiowych Sygnałach Dnia, wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos pytany o ewentualną dymisję ministra zdrowia. Poseł Prawa i Sprawiedliwości jest przekonany, że Konstanty Radziwiłł pozostanie na swoim stanowisku.

 - Nie wszyscy pamiętają, ale pakiet tzw. Kopaczowej  był przedstawiony po 3 latach rządów, zrealizowany czy wszedł w życie po 4 latach – mówił Latos. Poseł podkreślał, że dziś po 10 miesiącach jest kilka systemowych zmian: leki 75+, a w konsultacjach zewnętrznych są duże ustawy. -  Czyli dla kogoś, kto się nie zna, może powiedzieć: wolno, a porównując z poprzednikami, tempo bardzo szybkie – podkreślał Latos.

Latos podkreślała, że rząd PiS jest pierwszym rządem, który mówi o ty, że zrealizuje osiągnięcie nakładów na ochronę zdrowia w wysokości 6% PKB. - PiS deklaruje znaczący wzrost nakładów na ochronę zdrowia, docelowo to będzie dwadzieścia parę miliardów złotych więcej co roku w stosunku do dzisiejszego PKB, czyli za tych lat 8 czy 9 to w ogóle będzie jeszcze więcej.

Wiceszef Komisji Zdrowia podkreślał, że ministerstwo zdrowia wychodzi z ustawą o sieci szpitali oraz propozycjami zmian w funkcjonowaniu POZ. Tomasz Latos przypomniał, że pierwszy projekt ustawy o sieci szpitali przygotował nieżyjący minister Zbigniew Religa. Ówczesny parlament nie mógł jednak go przyjąć, gdyż doszło do wcześniejszego rozwiązania Sejmu

Odnosząc się do wczorajszych zapowiedzi rządu o połączeniu 3 danin: podatku PIT, składki zdrowotnej i składki ZUS w jeden podatek Latos mówił również o tym, że zabezpieczeniem przed ewentualnym przesuwaniem pieniędzy w momencie budżetowego finansowania służby zdrowia byłby stały zapis w ustawie, w jaki sposób w stosunku do PKB będą rosły nakłady na ochronę zdrowia.

Latos przypominał również o prowadzonej od wielu lat informatyzacji na którą wydano kilkaset milionów złotych „i nic z tej informatyzacji nie ma”. Sprawą według niego powinna się interesować prokuratura. W rozmowie poseł potwierdził również, że wszystko wskazuje na to, że Narodowy Fundusz Zdrowia zostanie zlikwidowany zgodnie z planami ministerstwa na początku 2018 roku.

Agnieszka Kramza

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

bzdura absolutna Środa, 28 Września 2016, 12:46
jakaś totalna bzdura - suma 3 danin połączona w jedną daninę nie spowoduje wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, lecz pozwoli skutecznie zabełtać. Przepraszam, ale nikt prawdy nie dojdzie - kto chłop,kto baba.Przesuwanie pieniędzy już było....przy przesunięciach igły jednorazowe służyły jako wielorazowe, a wenflony były od święta...Żałosne myślenie
jak Wtorek, 27 Września 2016, 11:48
A co pisowiec mógł powiedzieć o drugim niemądrym pisorze !!!