MZ: zmiany w POZ nie utrudnią dostępu do specjalistów

27 Września 2016, 10:31

Wyodrębnienie budżetu powierzonego na dwa realizowane przez POZ zadania: badania diagnostyczne i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną nie spowoduje likwidacji ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – zapewnia resort zdrowia. Wątpliwości pojawiły się po tym, jak Ministerstwo kilka dni temu skierowało do konsultacji społecznych projekt założeń do ustawy o POZ.

Projekt nie zmienia zasad kierowania pacjentów do lekarzy specjalistów, a do lekarzy ginekologów nie są wymagane skierowania – wyjaśnia resort zdrowia. Nie będzie także skutkował koniecznością zawierania umów przez lekarzy POZ z lekarzami specjalistami. Dzięki zaproponowanym w projekcie rozwiązaniom poprawią się jakość i bezpieczeństwo świadczeń – zapewnia Ministerstwo.

Nowe regulacje określą rolę i miejsce podstawowej opieki w systemie ochrony zdrowia. Proponowane zmiany usprawnią funkcjonowanie POZ – tak aby opieka nad pacjentem była bardziej efektywna i na jak najwyższym poziomie. Pacjenci uzyskają łatwiejszy dostęp do lekarza i pielęgniarki. Zgodnie z projektem założeń każdy pacjent będzie objęty podstawową opieką zdrowotną zapewnianą przez lekarza POZ współpracującego z pielęgniarkami POZ i położnymi POZ w ramach zespołu.

Zespół POZ (niezależnie od formy organizacyjno-prawnej) będzie pracował, opierając się na zasadach niezależności zawodowej swoich członków, określony będzie także podział środków na ich działania i wynagrodzenia. Zespół będzie mógł współdziałać z innymi specjalistami w obszarze zdrowia publicznego (np. dietetykiem, psychologiem).

Ministerstwo Zdrowia planuje także zwiększenie nakładów na podstawową opiekę zdrowotną. W ciągu najbliższych kilku lat Fundusz ma przeznaczać na POZ 20 proc. wszystkich nakładów na świadczenia zdrowotne. Teraz NFZ przeznacza na podstawową opiekę zdrowotną 13,5 proc. Podstawą finansowania POZ pozostanie stawka kapitacyjna. Lekarze rodzinni maja być także premiowani za efekty leczenia pacjentów chorych przewlekle. Wrócić ma także specjalny wskaźnik, którym lekarze rozliczają z NFZ leczenie takich pacjentów.

Aleksandra Smolińska

Źródło: MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz