Lekarze rezydenci dostaną 20 zł podwyżki?

30 Września 2016, 10:04

Wzrost wynagrodzeń dla lekarzy w trakcie specjalizacji (rezydentów) przewidziany w – przedstawionym właśnie przez ministra zdrowia projekcie ustawy o sposobie ustalania minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w ochronie zdrowia, wyniesie od 20 do 90 złotych od 1 lipca 2017 roku.  Oznacza to, że sytuacja finansowa młodych lekarzy praktycznie się nie zmieni – podkreśla Porozumienie Rezydentów OZZL.  

Przedstawiony przez ministra zdrowia projekt stoi w jaskrawej sprzeczności z zapowiedziami najważniejszych polityków partii rządzącej. Także obecny minister zdrowia Konstanty  Radziwiłł wielokrotnie twierdził, że trzeba i można w ciągu kilku lat znacząco zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia, bo udało się to w innych podobnych krajach, chociażby w Czechach, czy na Słowacji – wskazują rezydenci.

Jesteśmy lekarzami, którzy chcą żyć i pracować w Polsce – piszą rezydenci w oficjalnym stanowisku dotyczącym minimalnych wynagrodzeń. Oczekujemy  tylko żeby zostało nam to umożliwione, a nasz idealizm i chęć dialogu nie był traktowany jako słabość. Stanowimy silną i dobrze zorganizowaną grupę zdolną do przeprowadzenia strajku, niemniej  jednak cały czas staramy się szukać innych rozwiązań.  Wierzymy, że minister zdrowia i cały rząd wezmą to pod uwagę i zmienią karygodne zapisy w proponowanej ustawie, tak, aby lekarze otrzymywali godne wynagrodzenie. Trudno uwierzyć, że rząd dba o pacjentów, jeżeli tak źle traktuje tych, którzy codziennie służą tym pacjentom pomocą – podkreślają młodzi lekarze.

Aleksandra Smolińska

Źródło: PR OZZL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz