Ministerstwo zmienia decyzję w sprawie konsyliów

30 Września 2016, 11:30

Ministerstwo Zdrowia uwzględniło postulat pacjentów i zdecydowało się utrzymać obowiązek zwoływania konsyliów – poinformowała nas rzeczniczka prasowa resortu Milena Kruszewska. Z takim apelem do ministra K. Radziwiłła zwrócili się w tym tygodniu pacjenci i lekarze onkolodzy.

Ministerstwo Zdrowia uwzględniło postulat pacjentów i zdecydowało się utrzymać obowiązek zwoływania konsyliów. Jednak zostanie wprowadzona możliwość odstąpienia od tego wymogu po przedstawieniu pisemnego  uzasadnienia w Karcie diagnostyki i leczenia onkologicznego – wyjaśnia resort zdrowia.

31 sierpnia 2016 r. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji pakietu onkologicznego. Jak informuje Ministerstwo, przyjęta przez Komitet wersja projektu zawierała już przepisy wykonawcze uwzględniające obowiązek organizowania konsyliów.

Po uchwaleniu ustawy przez Sejm RP projekty rozporządzeń Ministra Zdrowia regulujących funkcjonowanie pakietu onkologicznego – w tym w zakresie organizacji konsylium – zostaną przekazane do konsultacji społecznych – zapowiada resort.

Obowiązek organizacji konsyliów, czyli wielodyscyplinarnych zespołów medycznych, zajmujących się ustalaniem indywidualnego planu leczenia osoby chorej na nowotwór złośliwy, został wprowadzony 1 stycznia 2015 roku, w ramach regulacji prawnych tzw. pakietu onkologicznego i  - w ocenie pacjentów - był jednym z jego najbardziej wartościowych rozwiązań.

Aleksandra Smolińska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz