Rzecznik powołał Komisję Ekspertów ds. Zdrowia

30 Września 2016, 14:41

Rzecznik Praw Obywatelskich powołał Komisję Ekspertów ds. Zdrowia. Adam Bodnar zaprosił do udziału w jej pracach lekarzy i specjalistów zajmujących się tematyką funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Dwa dni temu odbyło się pierwsze posiedzenie komisji w trakcie którego omówiono jakimi problemami Komisja powinna zająć się w pierwszej kolejności.

Eksperci wskazywali m.in. na kwestię kolejek do lekarzy i długi okres oczekiwania na wizytę u specjalisty – w niektórych przypadkach to nawet kilka, czy kilkanaście lat. Zastanawiano się także nad problemami przedstawicieli konkretnych zawodów medycznych m.in. pielęgniarek, ratowników, fizjoterapeutów. W skład Komisji Ekspertów ds. Zdrowia weszli: Katarzyna Łakoma jako współprzewodnicząca Komisji i dr Tomasz Zalasiński jako współprzewodniczący Komisji, a także: dr n. med. Marek Balicki, prof. dr hab. n. med. Wiesław Witold Jędrzejczak, prof. dr hab. Dorota Karkowska, dr n. o zdr. Marcin Mikos, o. dr Arkadiusz Nowak, Ewa Osińska – sekretarz Komisji, dr n. med. Rafał Staszewski, dr Robert Tabaszewski, dr hab. Monika Urbaniak. Głównym zadaniem komisji będzie wspieranie RPO w realizacji jego ustawowych zadań.

W trakcie posiedzenia Adam Bodnar przypominał o wystąpieniach RPO dotyczących spraw pacjentów. Między innymi o wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie stwierdzania śmierci mózgu, czy o wystąpieniu do Ministra Zdrowia w sprawie prawa kobiet do znieczulenia podczas porodu. – Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się wypracować rozwiązania, które pozwolą usprawnić funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce – podkreślił rzecznik.

Agnieszka Kramza

Foto: Rzecznik Praw Obywatelskich

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz