USA: coraz więcej studentów medycyny popełnia samobójstwa

10 Października 2016, 13:05

W maju tego roku studenci medycyny złożyli do amerykańskich władz petycję, by rozpocząć działania zapobiegające samobójstwom wśród stażystów. Nie ma dokładnych danych, ale można przyjąć, że rocznie ok. 80 tys. studentów targnie się na własne życie. 10 proc. studiujących przyznaje się do myśli samobójczych.

Badania wykazały, że uczniowie szkół medycznych uczucia wypalenia i depresji przechodzą częściej niż inni ludzie w ich wieku. Wynika z tego, że w uczelniach medycznych jest większe ryzyko występowania problemów psychicznych, w tym myśli samobójczych. Według Amerykańskiej Fundacji Zapobiegania Samobójstwom, studenci medycyny cierpią na depresję 15 do 30 procent częściej niż w populacji ogólnej – pisze Nathaniel Morris w Washington Post. Na zwiększenie ryzyka stresu wpływają ponadto kryteria przyjęć na studia, konkurencja, intensywność nauki, ogrom materiału i krótki czas do opanowania go do egzaminów.

Dodatkowym czynnikiem powodującym stres u młodych lekarzy jest bezpośredni kontakt z ludźmi chorymi i umierającymi, który na trwałe zostawia ślad w ich psychice. Kolejne to stres podczas stażu, gdy często dochodzi do sytuacji znęcania psychicznego i upokorzeń ze strony starszego personelu. Studentom rezydentom brakuje wsparcia, a takie incydenty zgłasza aż 80 proc. Według danych z roku 2015, czynnikiem, który też wpływał na zwiększenie samobójstw, jest finansowanie studiów. Jak się okazuje, średnia zadłużenia studenta przekracza ponad 180 tys. dolarów.

Dopiero w ostatnich latach szkoły medyczne podjęły kroki w celu rozwiązania tego problemu. Ograniczyły konkurencję, wprowadziły testy klasyfikacyjne i zmienić kulturę edukacji medycznej. Powstają także grupy wsparcia. Ma to na celu rozwiązanie jeszcze jednego problemu – studenci medycyny niechętnie mówią o swoich słabościach, często ulegają mitowi, że problemy psychiczne mogą dotyczyć każdego, ale na pewno nie przyszłych lekarzy. Studenci wstydzili się zwierzać ze swoich problemów, obecnie coraz częściej ujawniają się w internecie. Na portalach medycznych dają świadectwa ci, którzy przeżyli próby samobójcze. O problemie jest coraz głośniej.

Petycję, którą studenci medycyny złożyli do rządu podpisało już 75 tys. młodych lekarzy.

Janusz Maciejowski

Źródło: Washington Post

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Wolę czytać w oryginale Wtorek, 11 Października 2016, 13:34
Słabe fragmentami tłumaczenie oryginalnego artykułu, np." senior clinicians" jako "starszy personel".
A "...studenci medycyny cierpią na depresję 15 do 30 procent częściej" ... to ... ciekawa miara ;)