Lekarze ostrzegają: coraz więcej dzieci choruje na cukrzycę

10 Października 2016, 14:05

Jeszcze kilkanaście lat temu cukrzyca typu 2 dotyczyła przede wszystkim osób dorosłych. Dziś coraz częściej dotyka także dzieci – ostrzegają eksperci i podkreślają, że na rozwój choroby ogromny wpływ mają złe nawyki żywieniowe i brak właściwej kontroli rodziców nad dietą dzieci.

Cukrzyca typu 2 pojawia się przede wszystkim u dzieci otyłych, a ich liczba w Polsce rośnie. My, lekarze, widzimy ten problem w naszej codziennej pracy – potwierdza lekarz rodzinny z Porozumienia Zielonogórskiego Małgorzata Stokowska-Wojda. Zdaniem lekarki, rodzice często nie dostrzegają otyłości swoich dzieci lub nie zwracają na nią uwagi. Tymczasem to nie tyle kwestia estetycznego wyglądu, ile poważny problem, którego skutkiem mogą być choroby, z jakimi dziecko będzie się borykać także w wieku dorosłym. Cukrzyca jest jedną z nich.

Nadwaga i otyłość to przede wszystkim efekt nieprawidłowej diety. Symbolem walki ze „śmieciowym” jedzeniem było nie tak dawno tzw. „rozporządzenie sklepikowe”, które narzucało restrykcyjne zasady handlu w szkolnych sklepikach oraz żywienia dzieci w placówkach oświatowych. Czy osławiony powrót drożdżówki do sklepików zaprzepaścił działania na rzecz odchudzania polskich dzieci? Nie tędy droga – uważa dr Małgorzata Stokowska-Wojda. Żadne zakazy i ograniczenia nie przyniosą skutku, jeśli nie będzie świadomości problemu. Dziecko nie kupi batonika w sklepiku – pójdzie na przerwie do pobliskiego sklepu lub zabierze słodycze z domu. Rodzice muszą mieć pełną świadomość, jak ważne jest to, co podają dziecku do jedzenia na każdym etapie jego życia.

AS

Źródło: FPZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz