WHO wzywa do opodatkowania niezdrowych produktów

11 Października 2016, 14:03

Dodatkowe opodatkowanie słodkich napojów może zahamować epidemię otyłości, cukrzycy typu 2 i próchnicy. To wnioski z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Eksperci są zdania, że dopiero 20 procentowy wzrost ceny takich napojów spowoduje ich mniejszą konsumpcję.

Zmniejszone spożycie słodkich napojów oznacza niższe spożycie cukrów i obniżenie ogólnej wartości energetycznej posiłków. To, w konsekwencji ma doprowadzić do zatrzymania epidemii otyłości, cukrzycy i próchnicy.  

Według nowego raportu WHO, krajowe badania żywieniowe wskazują, że napoje i pokarmy o wysokiej zawartości cukrów prostych mogą być głównym źródłem zbędnych kalorii w diecie, szczególnie w przypadku dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Zdaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, polityka fiskalna państw powinna premiować zdrową żywność. Stąd między innymi zalecenia WHO dotyczące opodatkowania słodkich napojów, dopłat do produkcji owoców i warzyw i przekazywania dodatkowych środków na profilaktyczne programy zdrowotne.

Niektóre kraje już podjęły działania fiskalne, aby chronić swoich obywateli przed szkodliwym wpływem niezdrowej diety. Należy do nich na przykład Meksyk, który wdrożył akcyzy na napoje bezalkoholowe z dodatkiem cukru i Węgry, które nałożyły podatek na produkty o wysokiej zawartości cukru, soli i kofeiny. Kraje takie jak Filipiny, RPA i Wielka Brytania ogłosiły zamiar wdrożenia podatków od słodkich napojów.

W 2014 roku, więcej niż 1 na 3 (39%) osoby dorosłe na świecie cierpiały na nadwagę. Na całym świecie częstość występowania otyłości wzrosła ponad dwukrotnie w latach 1980 i 2014. Dziś szacuje się, że ponad pół miliarda osób dorosłych to osoby otyłe. Statystyki w stosunku do dzieci są równie niekorzystne. Około 42 miliony dzieci w wieku poniżej 5 lat borykało się z nadwagą lub otyłością w 2015 roku, co stanowi wzrost o około 11 mln w ciągu ostatnich 15 lat. Rośnie także liczba chorych na cukrzycę ze 108 milionów w 1980 roku do 422 milionów w roku 2014. Choroba ta była bezpośrednią przyczyną 1,5 miliona zgonów w 2012 r.

Aleksandra Smolińska

Źródło: WHO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz