Lekarze ostrzegają: suplementy diety mogą być szkodliwe dla zdrowia

12 Października 2016, 14:52

W Polsce suplementy diety są nadużywane. Co czwarty Polak przyjmuje takie preparaty przynajmniej kilka razy w tygodniu, a co trzecia kobieta stosuje je codziennie – wynika z ubiegłorocznych badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie grupy On Board. Sytuacja się nie zmienia pomimo coraz liczniejszych kampanii, w których zaleca się ostrożność w suplementacji diety.

Lekarze rodzinni przestrzegają przed przyjmowaniem suplementów diety na własną rękę. Może to być wręcz szkodliwe dla zdrowia - mówią. Reklama takich produktów jest wszechobecna w mediach, ale to niejedyny problem – zauważa lekarz rodzinny Porozumienia Zielonogórskiego Małgorzata Stokowska-Wojda. Żyjemy coraz szybciej i to widać także w sferze własnego zdrowia. Wielu pacjentów oczekuje natychmiastowych efektów jego poprawy, najlepiej za pomocą „cudownej” tabletki. O wiele łatwiej jest zażyć witaminy czy mikroelementy w kapsułkach niż zadbać o prawidłową dietę, bo to wymaga wysiłku. Tymczasem jeśli odżywiamy się prawidłowo, nasza dieta jest urozmaicona, zawiera odpowiednią ilość owoców i warzyw i jesteśmy zdrowi, nie potrzebujemy żadnej suplementacji. Suplementacja nie zastąpi też właściwego odżywiania – przypominają lekarze.

Suplementy diety są łatwo dostępne – sprzedawane bez recepty, nie tylko w aptekach, ale i w sklepach i na stacjach benzynowych. Przeciętny konsument nie ma żadnej wiedzy na ich temat, kieruje się więc tylko reklamą. Tymczasem suplementy mogą wschodzić w interakcje z lekami, żywnością, innymi suplementami, a przez to nie tylko nie pomóc, ale i zaszkodzić – podkreślają medycy.

Aleksandra Smolińska

Źródło: FPZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz