MZ jednak nie sfinansuje szczepień przeciw pneumokokom?

20 Października 2016, 15:49

W projekcie budżetu na 2017 rok nie zarezerwowano kwoty na sfinansowanie szczepień przeciwko pneumokokom dla wszystkich nowo narodzonych dzieci – przyznała dziś na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia wiceminister Katarzyna Głowala. Taką deklarację kilka miesięcy temu złożył J. Pinkas. Zmiana została nawet wpisana do projektu rozporządzenia ministra zdrowia i przekazana do konsultacji społecznych. Dla budżetu oznaczało to dodatkowy wydatek rzędu 170 mln zł. Wszystko wskazuje jednak na to, że pieniądze na szczepienia dla wszystkich dzieci jednak się nie znajdą.

W budżecie na 2017 rok nie znalazła się kwota na sfinansowanie szczepień przeciwko pneumokokom dla wszystkich nowo narodzonych dzieci. Taką deklarację złożył kilka miesięcy temu wiceminister zdrowia J. Pinkas – przypomniał szef sejmowej Komisji Zdrowia Bartosz Arłukowicz. Nie ma na to pieniędzy, więc środki na ten cel nie zostały zarezerwowane – mówiła Katarzyna Głowala, wiceminister zdrowia. Ale ponieważ prace nad budżetem się jeszcze nie skończyły, wiceminister nie chciała jednoznacznie przyznać, że rząd wycofuje się ze złożonej kilka miesięcy temu obietnicy. Być może uda nam się jeszcze zaoszczędzić środki z tego roku – mówiła wiceminister Głowala. Poprawkę, a później wniosek mniejszości w tej sprawie zgłosiła posłanka Platformy Obywatelskiej Beata Małecka-Libera.

Finansowanie szczepionki przeciw pneumokokom zostało wpisane przez Ministerstwo Zdrowia do projektu rozporządzenia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, które zostało skierowane do konsultacji społecznych 25 lutego. Zgodnie z projektem rozporządzenia szczepienie przeciw pneumokokom miało otrzymywać każde dziecko urodzone po 1 stycznia 2017 roku. Ministerstwo Zdrowia szacowało, że koszt tej decyzji wyniesie 166 mln zł w przypadku droższego preparatu lub 122 mln zł w przypadku tańszej wersji szczepionki. Jest to równowartość finansowania wszystkich dotychczasowych szczepień ochronnych, za które płaci państwo.

Pneumokoki mogą być przyczyną zapalenia ucha środkowego, zapalenia płuc i spojówek. Mogą również prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji w postaci zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, posocznicy, zapalenia wsierdzia, zapalenia otrzewnej, kości i szpiku oraz stawów. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że zakażenia pneumokokowe to najczęstsza przyczyna zgonów wśród dzieci poniżej 5. roku życia. Zakażenie te odpowiadają również za 17-44 proc. hospitalizacji z powodu zapalenia płuc. Według PZH współczynnik zapadalności na inwazyjną chorobę pneumokokową zwiększył się w Polsce ponad trzykrotnie w okresie od 2007 do 2014 r.

W tej chwili bezpłatnym szczepieniem przeciwko pneumokokom objęte są wyłącznie dzieci szczególnie narażone na zakażenie pneumokokami (np.: dzieci cierpiące na ciężkie schorzenia i noworodki urodzone przedwcześnie, z niską masą urodzeniową). Tymczasem szczepienia przeciwko pneumokokom są refundowane przez państwo u wszystkich dzieci w 23 europejskich krajach - w 21 krajach stosuje się schemat uodpornienia obejmujący dwie dawki szczepienia podstawowego oraz jedna dawkę przypominającą (2+1). 

Aleksandra Smolińska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz