Projekt ustawy o leczniczej marihuanie trafił do podkomisji

20 Października 2016, 20:07

Sejmowa Komisja Zdrowia przerwała prace nad poselskim projektem ustawy dotyczącej legalizacji medycznej marihuany. Prace będą kontynuowane na posiedzeniach specjalnie powołanej podkomisji, która ma dopracować przepisy ustawy w ciągu najbliższego miesiąca. Potem projekt wróci pod obrady Komisji Zdrowia. Większość posłów uznała, że projekt przygotowany przez klub Kukiz’15 wymaga doprecyzowania. Za powołaniem podkomisji głosowali wszyscy obecni dziś na posiedzeniu członkowie Komisji Zdrowia. 

Rozwiązania przyjęte w ustawie mają charakter pilotażowy – podkreślali wnioskodawcy z klubu Kukiz’15. Po dwóch latach funkcjonowanie ustawy będzie podlegało obowiązkowej ocenie przez Radę Ministrów. Projekt precyzuje też, w jakich przypadkach pacjenci będą mogli skorzystać z odrębnego systemu dystrybucji produktów „niedopuszczonych do obrotu”. Terapię medyczną marihuaną będzie mógł zlecić lekarz specjalista (w przypadku dzieci, lekarz pediatra), pod warunkiem wpisu do rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia. Uprawiać leczniczą marihuanę będzie mógł pacjent, opiekun pacjenta lub wyspecjalizowana organizacja społeczna (fundacja albo stowarzyszenie prowadzące działalność na rzecz pacjentów). Na uprawę i zbiór zgodę wydawać ma wojewódzki inspektor farmaceutyczny w drodze decyzji administracyjnej. Powierzchnia uprawy nie będzie mogła przekraczać zapotrzebowania na 120 dni dla jednego chorego.

Do propozycji klubu Kukiz’15 w pierwszej kolejności odniosło się Ministerstwo Zdrowia. Jestem lekarzem i jako lekarz powinienem popierać tylko takie terapie, które mają udowodnioną skuteczność – mówił dziś na posiedzeniu Komisji wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Ale chciałbym dać szansę pacjentom, którzy wierzą w skuteczność „leczniczej” marihuany. Według wiceministra nie wymaga to jednak zmian w obowiązujących przepisach prawa, ponieważ już dziś możliwe jest korzystanie z takich preparatów przez pacjentów w ramach importu docelowego.

Ten projekt na pewno trzeba dopracować. To nie znaczy, że intencją jest odłożenie go do szuflady – deklarował wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos (PiS). Po tu jesteśmy, żeby w tych obszarach, w których nie ma regulacji stworzyć je w taki sposób, żeby pomóc ludziom. Pytanie zasadnicze jest takie, czy chcemy wprowadzić takie regulacje, bo to że projekt trzeba dopracować jest oczywiste – mówiła Ewa Kopacz (PO). W sytuacji kiedy medycyna tradycyjna jest bezradna, ta ustawa jest niewątpliwie bardzo potrzebna – podkreślała natomiast prof. Alicja Chybicka (PO). Ale musze wiedzieć co jest w tym preparacie, żebym mogła go zlecać pacjentom. Trzeba zachować maksymalne środki ostrożności – dodała.

Ostatecznie z wnioskiem o powołanie podkomisji, która doprecyzuje projekt ustawy w ciągu najbliższego miesiąca wystąpił szef sejmowej Komisji Zdrowia Bartosz Arłukowicz. Wniosek poparli wszyscy obecni dziś na posiedzeniu członkowie KZ.

Aleksandra Smolińska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz