K. Bukiel: system można zatrzymać bez strajku. Co planują lekarze?

24 Października 2016, 13:12

Zbieranie podpisów pod własnym projektem minimalnych wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia oraz wypowiedzenie tzw. „opt-outów” – to ustalenia, jakie podjęli lekarze na Krajowym Zjeździe Delegatów OZZL. Polski system ochrony zdrowia opiera się na tym, że lekarze i inni pracownicy ochrony zdrowia pracują zbyt długo. Dlatego bez konieczności organizowania strajku, bardzo łatwo można spowodować, że ten system po prostu przestanie funkcjonować – powiedział w rozmowie z Polityką Zdrowotną przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel.

W miniony weekend odbył się Krajowy Zjazd Delegatów OZZL. Zjazd miał charakter sprawozdawczy. Lekarze mieli zająć się bieżącymi problemami ochrony zdrowia, w tym rządowymi propozycjami zmian w funkcjonowaniu systemu publicznej ochrony zdrowia w Polsce oraz ministerialnym projektem ustawy o płacach minimalnych w podmiotach leczniczych. Co konkretnie ustalili związkowcy i jakie są plany OZZL na najbliższe miesiące mówi nam przewodniczący Krzysztof Bukiel.

Podczas Zjazdu potwierdziliśmy dotychczasowe ustalenia. Minimalne wynagrodzenia zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia są zbyt niskie i za bardzo rozłożone w czasie. Będziemy zbierać podpisy pod własnym projektem – zadeklarował szef OZZL. Jeśli chodzi o planowane działania, które mogłyby być traktowane jako forma nacisku na rząd, to do końca grudnia Zarząd Krajowy OZZL ma opracować scenariusz rezygnacji lekarzy z tzw. „opt-outów”. Jest to rodzaj klauzuli, na podstawie której lekarz wyraża zgodę na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo – wyjaśnia Krzysztof Bukiel. Polski system ochrony zdrowia opiera się właśnie na tym, że lekarze i inni pracownicy medyczni pracują zbyt długo. Dzięki temu ten system funkcjonuje. A to oznacza, że bez konieczności podejmowania strajku, można bardzo łatwo spowodować zatrzymanie systemu. Wystarczy, że lekarze zrezygnują z możliwości pracy powyżej 48 godzin tygodniowo – mówi szef OZZL i dodaje – Zarząd Krajowy został zobowiązany przez Zjazd do opracowania takiego scenariusza. Akcja miałaby zostać wdrożona w pierwszych miesiącach przyszłego roku. 

Konflikt pracowników ochrony zdrowia z rządem trwa już od kilku miesięcy. Związki zawodowe zrzeszone w Porozumieniu Zawodów Medycznych domagają się między innymi zwiększenia nakładów na służbę zdrowia, podwyżek wynagrodzeń i poprawy warunków pracy. Dotychczasowe rozmowy ze stroną rządową nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Stąd decyzja o podjęciu kolejnych kroków, które mają wymóc na rządzie spełnienie postulatów środowisk medycznych. 

Aleksandra Smolińska

Foto: Manifestacja PR OZZL, czerwiec 2016 r.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz