MZ przygotuje propozycję dot. leczniczej marihuany

25 Października 2016, 16:25

Na kolejnym posiedzeniu specjalnej podkomisji do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, Ministerstwo Zdrowia przedstawi własną propozycję rozwiązania problemu dostępu do tzw. medycznej marihuany. Taką deklarację złożył dziś - na pierwszym posiedzeniu podkomisji - wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

Dziś prace rozpoczęła nadzwyczajna podkomisja zdrowia, która pracuje nad projektem ustawy dotyczącej legalizacji medycznej marihuany. Posłowie mają przekazać gotowy projekt sejmowej Komisji Zdrowia do końca listopada. Już na kolejnym posiedzeniu (3 listopada) swoją propozycję rozwiązań ma przedstawić Ministerstwo Zdrowia.

Przedstawimy propozycję w jaki sposób ułatwić dostęp  pacjentom do leczniczej marihuany – zadeklarował dziś wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Być może uda nam się zaproponować takie rozwiązania, które załatwią ten problem od razu. Jeśli celem tych prac ma być rozszerzenie dostępu do leczniczej marihuany dla pewnej grupy pacjentów w celu wzmocnienia terapii lub złagodzenia skutków ubocznych, to resort zdrowia pochyli się nad tym problemem od razu – mówił Pinkas i dodał – nie może być wrażenia, że ktoś w Polsce cierpi z powodu zaniechań legislacyjnych.

Szczegóły propozycji Ministerstwa Zdrowia mają być znane na kolejnym posiedzeniu specjalnej podkomisji. Już dziś jednak wiadomo, że resort zastanawia się nad uprawą konopi indyjskich pod ścisłą kontrolą państwa. Możemy pomyśleć nad tym, żeby taką uprawą zajmował się na przykład Narodowy Instytut Leków. Mamy takie możliwości – mówił dziś wiceminister zdrowia. Pinkas przypomniał również, że terapia z wykorzystaniem leczniczej marihuany jest w Polsce dostępna dla pacjentów – nawet tych najmłodszych. W tej chwili korzysta z takich preparatów ponad setka dzieci – podkreślił wiceminister i dodał, że w razie konieczności zgody na taką terapię będą wydawane kolejnym osobom. 

Aleksandra Smolińska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz