MZ przedłuża konsultacje do projektu ustawy refundacyjnej

26 Października 2016, 14:38

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o przedłużeniu terminu, w którym można składać uwagi do projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej. Konsultacje społeczne potrwają miesiąc dłużej i zakończą się 24 listopada br. Projekt został opublikowany pod koniec września.

Jedną z istotniejszych propozycji uwzględnionych w projekcie przez resort zdrowia, jest doprecyzowanie zapisów odnoszących się do kwestii wysokości marży, jaką hurtownie powinny stosować wobec leków wywożonych za granicę. Zgodnie z projektem dla leków eksportowanych hurtownie będą miały obowiązek naliczania marży sztywnej zgodnie z ustawowymi zapisami. Zapis ten powinien znacząco wpłynąć na ilość wywożonych z kraju leków. Dziś bowiem marża na leki eksportowane ustalana jest dowolnie przez hurtownie i może wynosić nawet kilkaset procent. W przypadku produktów, których ceny w Polsce są znacznie niższe niż za granicą to bardzo istotne. 

Dodatkowo w ustawie resort zdrowia planuje zmniejszyć częstotliwość nowelizacji list refundacyjnych. Obecnie zmieniane są one co dwa miesiące. Zgodnie z projektem nowe listy będą publikowane co kwartał. W projekcie wprowadzono też liczne zapisy dotyczące sposobu monitorowania budżetu refundacyjnego i określania sposoby zawierania umów RSS i ich rozliczania z producentami. Resort wprowadza też ułatwienia w refundacji leków stosowanych w chorobach ultrarzadkich oraz w zakresie dopuszczania do obrotu terapii, które są jeszcze w trakcie badan klinicznych.

Aleksandra Smolińska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz