Ministerstwo informatyzuje refundację

27 Października 2016, 9:35

Wkrótce powstanie teleinformatyczny System Obsługi List Refundacyjnych. Mają w nim być gromadzone i przetwarzane dane potrzebne do wydania decyzji refundacyjnych. Za pomocą tego systemu, producenci będą składać wnioski o objęcie refundacją leku oraz o ustalenie i zmianę urzędowej ceny zbytu. Resort zdrowia ocenia, że SORL wpłynie na skrócenie procesu refundacyjnego. 

Producenci leków od dawna skarżą się na zbyt długi proces podejmowania decyzji przez resort zdrowia o objęcie leków refundacją państwa. W tej chwili – zgodnie z ustawą refundacyjną – Ministerstwo ma na to 180 dni. W wielu przypadkach ustawowo zagwarantowany czas jest wykorzystywany przez MZ w całości. Jest szansa, że teraz się to zmieni.

Zdaniem resortu zdrowia, wdrożenie teleinformatycznego Systemu Obsługi List Refundacyjnych usprawni proces przyjmowania wniosków refundacyjnych. Zapewnienie złożenia kompletnego wniosku za pośrednictwem SORL ma przyśpieszyć ocenę dokumentacji i przełożyć się na skrócenie procesu refundacyjnego. System umożliwi m.in. weryfikację poprawności wniosku o objęcie refundacją leku już w momencie jego składania. Dzięki SORL będzie też można dokonywać symulacji dotyczących kształtowania się grup limitowych, a także monitorować przebieg całego procesu refundacyjnego.

Administratorem SORL jest Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, natomiast za gromadzone w nim dane odpowiadać będzie Ministerstwo. Rozporządzenie dotyczące minimalnej funkcjonalności Systemu Obsługi List Refundacyjnych ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r. 

Projekt rozporządzenia o minimalnej funkcjonalności Systemu Obsługi List Refundacyjnych

Aleksandra Smolińska

Źródło: RCL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz