Wielomilionowe wyłudzenia w śląskim oddziale NFZ

27 Października 2016, 9:02

Kilkanaście przeszukań przeprowadzili na Śląsku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jak dowiedzieli się reporterzy śledczy RMF FM, to działania w ramach śledztwa dotyczącego podejrzeń wielomilionowych wyłudzeń w tamtejszym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak informuje RMF, agenci CBA przeszukali głównie mieszkania osób zatrudnionych obecnie, a także w przeszłości, w śląskim Narodowym Funduszu Zdrowia: w tym u urzędników pełniących funkcje kierownicze w oddziale w latach 2014-2016. Oprócz tego byli w siedzibie NFZ w Katowicach. Zabezpieczyli różnego rodzaju dokumenty papierowe, a także elektroniczne nośniki danych.

Biuro podejrzewa, że jeden z urzędników nadużył uprawnień i dokonał zmian w systemie elektronicznym oddziału NFZ, co spowodowało błędną wycenę rezerwy finansowej na zeszły rok. Wzrosła ona prawie dwukrotnie - o 90 milionów złotych. Z tych pieniędzy wypłacono różnym świadczeniodawcom 68 milionów złotych za nadwykonania. Wątpliwości wzbudził fakt, że aż ponad 50 milionów trafiło do jednej z prywatnych klinik kardiologicznych. 

AS

Źródło: RMF

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz