Komisarz UE w Polsce o profilaktyce, lekach i promocji zdrowia

28 Października 2016, 14:13

Kupujemy bardzo drogie leki - na przykład stosowane w leczeniu chorób rzadkich. Powinniśmy tworzyć wspólne grupy zakupowe, żeby uzyskać ceny na akceptowalnym poziomie – mówił wczoraj podczas spotkania w ramach Dialogu Obywatelskiego unijny Komisarz ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Vytenis Andriukaitis. Komisja Europejska przygotowuje właśnie raport dotyczący polityki lekowej we wszystkich krajach członkowskich UE. To będzie podstawa do współpracy między państwami i szukania najlepszych rozwiązań – mówił unijny Komisarz. Co jeszcze było tematem wczorajszej debaty?

 

Wczoraj Komisarz UE do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis spotkał się z polską publicznością w ramach Dialogu Obywatelskiego. To już czwarte takie spotkanie organizowane w Polsce. Do priorytetów polityki unijnego komisarza należy m.in. zapewnienie równego dostępu do służby zdrowia, zwalczanie oraz zapobieganie chorobom oraz wszelkim problemom zdrowotnym współczesnego społeczeństwa, walka z marnowaniem żywności oraz rosnący problem odporności na antybiotyki. Komisarz jest także propagatorem polityki antytytoniowej. I między innymi te tematy były przedmiotem wczorajszej dyskusji.

Przyjazd do Polski jest dla mnie zawsze wielką radością – mówił wczoraj unijny Komisarz na debacie zorganizowanej w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Takie spotkania są okazją do tego, żeby zapytać Polaków czego oczekują od Unii Europejskiej. W trakcie swojego wystąpienia Andriukaitis poruszył między innymi temat konieczności ograniczenia spożycia alkoholu i palenia tytoniu. Mówił o ważnej roli rządów państw członkowskich UE w tym procesie i działaniach w zakresie polityki fiskalnej, ograniczenia reklamy i sprzedaży tych produktów. Musimy być bardzo aktywni w podejmowaniu działań na rzecz profilaktyki i promocji zdrowego trybu życia – mówił Komisarz. Zdrowie to wielka część ekonomii – podkreślał. Andiukaitis mówił też o konieczności zmniejszenia zawartości cukru w produktach spożywczych. Takie zalecenia wydała także ostatnio Światowa Organizacja Zdrowia. Problem otyłości – zwłaszcza wśród dzieci – to wynik zbyt dużego spożycia cukru. Co raz więcej dzieci choruje na cukrzycę typu 2.  – zauważył. Musimy sięgać po narzędzia rynkowe, żeby z tym walczyć.

W trakcie debaty była też mowa o organizacji systemów ochrony zdrowia w krajach Unii Europejskiej. Nie ma idealnego systemu – mówił unijny Komisarz ds. zdrowia. Ale trzeba się zastanowić nad jak najlepszą współpracą miedzy poszczególnymi elementami tego systemu – dodał Andriukaitis i wymienił podstawową opiekę zdrowotną, specjalistykę i szpitalnictwo. Niezwykle istotne jest też zapewnienie najwyższej jakości usług medycznych i określenie standardów. Wszyscy musimy być w tej sprawie aktywni i połączyć wysiłki – mówił Komisarz i przywołał przykład leków. Kupujemy bardzo drogie leki na przykład stosowane w leczeniu chorób rzadkich. Powinniśmy tworzyć wspólne grupy zakupowe, żeby uzyskać ceny tych leków na akceptowalnym poziomie – wskazywał. Trzeba też zachować równowagę między lekami generycznymi a innowacyjnymi. Refundacja leków innowacyjnych jest konieczna. Bez tego dostęp do terapii będzie bardzo ograniczony – podkreślał Komisarz. 

Aleksandra Smolińska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz