Najbardziej przyjazne pacjentom placówki onkologiczne. Które?

31 Października 2016, 15:01

Najbardziej przyjazną placówką onkologiczną w Polsce jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Lekarzem najbardziej przyjaznym pacjentom już po raz trzeci został wybrany dr n. med. Krzysztof Adamowicz z Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. To wynik trzeciej edycji corocznego rankingu Onkomapy. 

Raz do roku wszystkie opinie udzielone w ramach Onkomapy zostają poddane analizie, w wyniku której powstaje ranking ośrodków i lekarzy najbardziej przyjaznych pacjentom. Ocena placówek onkologicznych, podzielonych na szpitale, przychodnie, ośrodki radioterapii i ośrodki diagnostyczne, dokonywana jest na wielu różnych obszarach, m.in. opieki, organizacji leczenia, leczenia, wyposażenia ośrodka czy przestrzegania praw pacjenta. W przypadku ocen lekarzy pacjenci biorą pod uwagę np.: szybkość reakcji lekarza na potrzeby pacjenta, przystępność i zrozumiałość przekazywanych informacji, czy uprzejmość lekarza.

W tym roku zdaniem pacjentów, na miano najbardziej przyjaznej placówki onkologicznej w Polsce zasłużyło Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego SUM, uzyskując ocenę 4,76 (ocena maksymalna, to 5). Na drugim miejscu, niemalże ex aequo, znalazł się Zamojski Szpital Niepubliczny (4,75) a trzecie miejsce przypadło Zachodniopomorskiemu Centrum Onkologii (4,4).

Z kolei najbardziej przyjaznym pacjentom lekarzem, spośród 2579 znajdujących się w bazie, został dr n. med. Krzysztof Adamowicz z Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku ze średnią ocen równą 5. Jak widać nie jest łatwo mu dorównać – już trzeci rok z rzędu zajmuje pierwsze miejsce. Jednak tuż za nim, z ocenami 4,99 znajdują się dr n. med. Piotr Nowaczyk z Wielkopolskiego Centrum Onkologii,  dr n. med. Agata Hajduk z gliwickiego oddziału Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie i Barbara Bauer-Kosińska z Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego. Na trzecim miejscu znalazł się Arkadiusz Spychała z Wielkopolskiego Centrum Onkologii (4,98).

Onkomapy, to na bieżąco aktualizowana bazą wiedzy na temat placówek onkologicznych i personelu medycznego w Polsce. Z jednej strony pozwala na pozostawienie opinii, a z drugiej na zapoznanie się z komentarzami innych pacjentów. W ostatnim roku liczba użytkowników portalu wzrosła z 173 tysięcy do ponad 200 tysięcy. W efekcie do Onkomapy zgłoszonych jest 934 placówek onkologicznych (szpitali, przychodni, ośrodków diagnostyki oraz radioterapii) i 2579 lekarzy z całej Polski.

Korzyści tak prężnego funkcjonowania portalu są wielostronne. Tak ogromne zaangażowanie pacjentów wskazuje na dużą potrzebę funkcjonowania takiego narzędzia oraz na to, że spełnia ono swoją funkcję – pomaga wybrać najodpowiedniejszą placówkę do leczenia danego rodzaju nowotworu. Z drugiej zaś strony pozyskane dane są jasną wskazówką dla placówek i personelu medycznego na temat jakości ich działalności. Motywują do lepszego działania” – mówi Bartosz Poliński, prezes Fundacji Onkologicznej Alivia, która stworzyła portal.

Aleksandra Smolińska

Źródło: Fundacja Alivia

Foto: Fundacja Alivia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz