Resort zdrowia chce lepiej monitorować i koordynować zadania z zakresu zdrowia publicznego. Przede wszystkim chodzi o poprawę jakości programów, które realizują różne instytucje. Dlatego też od przyszłego roku gminy, powiaty i samorządy wojewódzkie będą musiały stosować jednolity formularz, w którym będą przesyłały do resortu zdrowia informację o zrealizowanych działaniach.
Instytucje będą musiały przekazać ministerstwu dość szczegółowe informacje o tym jakie instytucje realizują zadania z zakresu zdrowia publicznego i jakie programy konkretnie są realizowane. W formularzu będzie też trzeba wskazać, czy dany projekt realizuje cele Narodowego Programu Zdrowia. Szczegółowo będzie też trzeba opisać jaka populacja była objęta programem i w jakim czasie.
Resort zdrowia będzie też zbierał informacje o akcjach profilaktycznych, działaniach promocyjnych, szkoleniach i konferencjach, a także projektach badawczych realizowanych na danym terenie.
W formularzu nie ma natomiast informacji o oczekiwanych lub osiągniętych już efektach prowadzonych programów, ani o ich kosztach.
Sprawozdania będą przesyłane najpierw do wojewodów a następnie do ministerstwa zdrowia. Na ich podstawie, co dwa lata, resort zdrowia będzie przedstawiał Radzie Ministrów oraz Sejmowi informację o realizowanych lub podjętych zadaniach z zakresu zdrowia publicznego.
Uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie informacji o zrealizowanych lub podjętych zadaniach z zakresu zdrowia publicznego można składać do 22 listopada br.
Aleksandra Smolińska
Źródło: RCL