MZ zapewnia: są pieniądze na szczepienia p. pneumokokom

02 Listopada 2016, 13:31

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że są pieniądze na szczepienia przeciwko pneumokokom. To ważna deklaracja, bo jeszcze parę dni temu, przy okazji prac nad budżetem na 2017 rok, pojawiły się wątpliwości czy resort odpowiednio zabezpieczył środki na ten cel.

31 października Minister podpisał rozporządzenie wprowadzające szczepienia przeciw pneumokokom do kalendarza obowiązkowych szczepień ochronnych. Od 1 stycznia 2017 r. zostaną nimi objęte wszystkie dzieci.

Ministerstwo poinformowało też, że zabezpieczyło odpowiednie środki finansowe na ten cel. W oficjalnym komunikacie czytamy, że w ustawie budżetowej na 2016 r. na Program Szczepień Ochronnych zabezpieczono ponad 86 mln zł (w części budżetowej, którą dysponuje minister zdrowia) oraz niemal 54 mln zł (w rezerwie celowej) - łącznie jest to ponad 140 mln zł.

Ponadto resort przypomina, że w październiku br. zwiększono środki, którymi dysponuje minister zdrowia o 38,7 mln zł (są przeznaczone na zakup szczepionek do wykonania do końca 2016 r.) oraz o 42,2 mln zł (te środki są przeznaczone na odbudowanie zapasu magazynowego, tzw. Bezpiecznego Stanu Magazynowego (BMS).

Ministerstwo zapewnia także, że w październiku zwiększono plan finansowy ministra zdrowia o 160 mln zł, a kwota ta jest przeznaczona na zakup szczepionek do przeprowadzenia szczepień ochronnych dla wszystkich dzieci – zgodnie z kalendarzem szczepień.

Sprawa szczepień przeciwko pneumokokom zrobiła się głośna po tym, jak podczas sejmowych prac nad projektem budżetu na 2017 r. okazało się, że kwota potrzebna na zrealizowanie obietnicy MZ nie została w nim zarezerwowana. Wątpliwości co do kłopotów ze znalezieniem potrzebnych na to środków nie rozwiała wówczas obecna w Sejmie wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala. Mimo prośby o jasną deklarację, że środki finansowe są zabezpieczone nie udzieliła ona posłom jednoznacznej odpowiedzi. 

Dzisiejszym komunikatem resort zdrowia daje jednoznaczna odpowiedź, że szczepienia przeciwko pneumokokom będą dostępne od 1 stycznia 2017 r., a pieniądze na ten cel zostały zabezpieczone.

Aleksandra Smolińska

Polecamy także:

Nasz artykuł o pracach sejmowej Komisji Zdrowia nad budżetem na 2017 r. i wątpliwościach dot. zabezpieczenia środków na szczepienia przeciw pneumokokom - tu 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

malab Wtorek, 08 Listopada 2016, 15:41
Dlaczego w Polsce są obowiązkowe szczepienia a na Zachodzie nieliczne i w nielicznych krajach?