WHO: trzeba ograniczyć reklamę niezdrowej żywności w sieci

07 Listopada 2016, 10:33

Po raz pierwszy europejscy eksperci przeprowadzili analizę wpływu cyfrowego marketingu na spożycie niezdrowej żywności przez dzieci. Efekty badań zostały zawarte w najnowszym raporcie WHO. Wnioski są jednoznaczne: zahamowanie negatywnych skutków internetowej reklamy wymaga natychmiastowej interwencji rządów państw. 

Wyniki badań dotyczących wpływu nowoczesnych metod marketingowych w świecie cyfrowym, na utrwalanie złych nawyków żywieniowych wśród dzieci, zostały opublikowane w najnowszym raporcie WHO. Rządy wielu państw nadały walce z niezdrową żywnością najwyższy priorytet – przypomina dr Zsuzsanna Jakab, dyrektor regionalny WHO w Regionie Europejskim. Dzieci są narażone na niezliczoną liczbę ukrytych technik marketingowych promujących żywność o wysokiej zawartości tłuszczu, cukru i soli – dodaje. Rodzice mogą być tego nieświadomi. Raport pozwoli im, a także decydentom poznać te zagrożenia i nauczyć się im skutecznie zapobiegać. Trzeba działać szybko – mówi szefowa europejskiego WHO.

Nowoczesny marketing w sieci naukowcy określają, jako jedną z przyczyn rosnącego zjawiska otyłości wśród dzieci. Zdaniem badaczy niezdrowe produkty są bardziej promowane, lepiej widoczne, tańsze i łatwiej dostępne, niż zdrowa żywność. To negatywnie wpływa na nawyki żywieniowe wśród dzieci. Nie ma w tej chwili skutecznych narzędzi do walki z tym zjawiskiem. Nikt też nie kontroluje sieciowego marketingu. A jest on dużo bardziej skuteczny, niż reklama w każdej innej formie. Dostosowany do potrzeb odbiorców, zindywidualizowany i skrojony pod potrzeby konkretnych grup społecznych, zbiera coraz większe żniwo.

Bez znalezienia skutecznych narzędzi walki z tym zjawiskiem, dzieci z nadwagą i otyłością będzie systematycznie przybywać. A to oznacza, że zwiększy się też liczba chorych na schorzenia układu krążenia, nowotwory i cukrzycę. To z kolei będzie miało ogromny wpływ nie tylko na sytuację zdrowotną w Europie, ale również na ekonomię. Dlatego WHO rekomenduje rządom państw podjęcie skutecznych działań i wdrożenie ustawowych regulacji w walce ze szkodliwym marketingiem w sieci. Przede wszystkim chodzi o wprowadzenie ograniczeń wiekowych w dostępie do internetowych reklam promujących niezdrowe produkty spożywcze. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: WHO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz