Wiemy, gdzie będzie można leczyć niepłodność

07 Listopada 2016, 15:40

Wiemy już, które szpitale wejdą do rządowej sieci ośrodków leczących niepłodność. Ministerstwo Zdrowia właśnie rozstrzygnęło konkurs w ramach Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego.

Do realizacji Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce w latach 2016-2020 resort zdrowia zaprosił 13 ośrodków. Utworzą one sieć referencyjnych placówek zajmujących się leczeniem niepłodności.

Które placówki wejdą do sieci?

Do rządowej sieci ośrodków leczących niepłodność wejdą:

 • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
 • Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi,
 • Instytut Matki i Dziecka w Warszawie,
 • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 we Wrocławiu,
 • Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie,
 • Szpital Uniwersytecki w Krakowie,
 • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku,
 • Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu,
 • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr.1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego  Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie,
 • Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
 • Szpital Uniwersytecki Nr.2 im. Dr. Jana Biziela w Bydgoszczy,
 • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Prof. dr. W. Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego,
 • Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.

Ile pieniędzy dostaną szpitale na realizację Programu?

Ministerstwo Zdrowia na utworzenie sieci referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności zamierza przeznaczyć łącznie w latach 2016-2017 – 12,6 mln zł. Najwięcej – bo blisko 4 mln zł – otrzyma na ten cel Uniwersyteckie Centrum Kliniczne ŚUM w Katowicach. Na najmniejszy zastrzyk pieniędzy może natomiast liczyć Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. Resort zdrowia zastrzega jednak, że ostatecznie kwoty dla poszczególnych ośrodków na 2017 r. zostaną zatwierdzone po uchwaleniu budżetu. Szpitale będą mogły przeznaczyć pieniądze na zakup sprzętu oraz na inwestycje.

Dostęp do leczenia nie we wszystkich województwach 

Z rozstrzygniętego przez Ministerstwo Zdrowia konkursu wynika jednak również, że nie we wszystkich województwach pary cierpiące na niepłodność będą miały dostęp do referencyjnego ośrodka. Takich placówek nie będzie w województwie warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubuskim, pomorskim i opolskim. Za to aż cztery ośrodki będą dostępne dla pacjentów na Mazowszu i dwa na Dolnym Śląsku.

Kto może skorzystać z Programu i na czym on polega?

Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego został wprowadzony przez rząd po tym, jak zdecydowano o zakończeniu rządowego programu in vitro. Z nowego programu mogą skorzystać pary, które od ponad roku starają się o dziecko i wcześniej nie były diagnozowane w kierunku niepłodności. Pary będą mogły liczyć na pełną diagnostykę niepłodności, w tym diagnostykę hormonalną, USG, radiologiczną, genetyczną, immunologiczną, histeroskopową i andrologiczną. W przypadku zdiagnozowania przyczyny niepłodności pacjenci kierowani będą do leczenia w ramach świadczeń gwarantowanych, które nie są finansowane  w ramach programu. Zakres takiej terapii określać będzie lekarz prowadzący. Docelowo z programu ma skorzystać 8 tyś par. W latach 2016-2020 przeznaczono na jego realizację 102 mln zł.

Aleksandra Smolińska

Źródło: MZ

Polecamy także:

 • O tym jak AOTMiT ocenił Program ochrony zdrowia prokreacyjnego piszemy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz