MZ: 900 tys. seniorów skorzystało z programu 75+

08 Listopada 2016, 15:59

Blisko 900 tys. seniorów skorzystało z rządowego programu darmowych leków w pierwszym miesiącu jego obowiązywania – wynika z danych NFZ.

We wrześniu z uprawnienia do bezpłatnych leków wpisanych na specjalną listę w ramach rządowego programu 75+ skorzystało blisko 900 tyś. seniorów. Takie dane NFZ zebrał po pierwszym miesiącu funkcjonowania programu. Recepty na leki z listy „S” wystawiło w tym czasie ponad 26 tys. lekarzy rodzinnych. Natomiast liczba opakowań leków wydanych seniorom, którzy ukończyli 75 rok życia,  we wrześniu wyniosła ponad 2,7 mln. Na program bezpłatnych leków dla seniorów w bieżącym roku zaplanowano w budżecie 125 mln zł.

Rządowy program darmowych leków dla seniorów wszedł w życie 1 września br. Od początku listopada obowiązuje już druga lista leków przysługujących osobom powyżej 75 roku życia bezpłatnie. Z opinii lekarzy rodzinnych wynika, że zainteresowanie pacjentów rządowym programem jest duże. Seniorzy czekają jednak na kolejne leki. Często pojawiają się też głosy, że leki z listy „S” powinny być wydawane bezpłatnie we wszystkich wskazaniach. Resort zdrowia deklaruje, że lista będzie poszerzana. W budżecie na przyszły rok na program 75+ rząd zabezpieczył już 564 mln zł.

Aleksandra Smolińska

Źródło: MZ

Polecamy także:

  • O planowanych zmianach na liście "S" pisaliśmy tutaj
  • O tym, że nie wszystkie leki z listy "S" przysługują pacjentom za darmo, pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz