Czy to koniec Obamacare?

09 Listopada 2016, 17:10

W kampanii wyborczej Donald Trump krytykował Obamacare. Czy jako prezydent wywróci system ochrony zdrowia do góry nogami? 

Wolny rynek i konkurencja w zdrowiu

Pomysły Donalda Trumpa na zdrowie w większości oparte są na jasnych zasadach wolnego rynku i konkurencji. To - zdaniem nowo wybranego prezydenta USA - najlepsza recepta na sprawne funkcjonowanie opieki medycznej. Trump zapowiadał również uchylenie powszechnego prawa do opieki zdrowotnej i zniesienia obowiązkowego ubezpiecznia wprowadzonego reforma Obamacare.

Likwidacja Obamacare

Likwidacja Obamacare była jedną z pierwszych deklaracji Trumpa w zakresie zdrowia. Ten program podniósł poziom niepewności ekonomicznej wszystkich obywateli USA – twierdził Trump. Szkody wyrządzone przez Obamacare będą trudne do naprawienia, chyba że opiekę medyczną oprze się wyłącznie na zasadach wolnego rynku – mówił i deklarował nawet, że zwróci się do Kongresu o uchylenie Obamacare pierwszego dnia swojego administrowania w Białym Domu.

Promocja ubezpieczeń zdrowotnych wśród młodych

Jednym z nieodłącznych elementów zdrowotnego projektu Trumpa jest promocja ubezpieczeń zdrowotnych wśród młodych i zdrowych obywateli USA. Zachęta ma być umożliwienie pełnego odliczenia składek od podatku, podobnie jak to się dzieje w przypadku firm. Dodatkowo, plan ten ma umożliwić prowadzenie rachunków oszczędnościowych na zdrowie, które mogłyby być dziedziczone i byłyby wolne od podatku.

Ułatwienia dla firm farmaceutycznych

Trump planuje też usunięcie barier dla zagranicznych firm farmaceutycznych, które chciałyby sprzedawać swoje leki w USA. Dotyczyć to ma wyłącznie leków „bezpiecznych, niezawodnych i tanich” – zapowiadali doradcy Trumpa w trakcie kampanii wyborczej.

Mniejsze wydatki na zdrowie

Wszystkie te zmiany mają doprowadzić do jednego celu - obniżyć wydatki na opiekę medyczną w USA Stany Zjednoczone są krajem, gdzie te wydatki są największe. Według wyliczeń doradców Trumpa zapewnienie opieki zdrowotnej dla nielegalnych imigrantów w USA kosztuje 11 miliardów dolarów rocznie. I to właśnie ostra polityka imigracyjna ma m.in. wpłynąć na obniżenie wydatków na zdrowie.  

Do skutecznej reformy systemu opieki zdrowotnej w Ameryce potrzebujemy prezydenta, który ma zdolności przywódcze, wolę i odwagę, żeby przekonać Kongres o tego, co jest najlepsze dla kraju. Te proste reformy oraz wiele innych, o których mówiłem podczas kampanii wyborczej sprawi, że Ameryka będzie znowu wielka – pisał na swojej stronie Donald Trump. Pozostaje więc tylko czekać na sukces.

Aleksandra Smolińska

Źródło: donaldjtrump.com

Foto: FB Donald Trump

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz