Senatorowie za przywróceniem stażu podyplomowego

10 Listopada 2016, 12:44

Senacka komisja zdrowia przyjęła dziś bez żadnych poprawek projekt nowelizacji ustawy przywracającej staż podyplomowy dla lekarzy. 

Wraca staż podyplomowy

Przyjęta dziś przez senatorów z komisji zdrowia ustawa przede wszystkim zakłada przywrócenie stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów. Lekarze stażyści zyskają też pełne prawo wykonywania zawodu. Oznacza to, że – pod nadzorem opiekunów – będą mogli wystawiać recepty i wydawać orzeczenia lekarskie.

Nowe zasady dla egzaminów lekarskich

Projekt ustawy zmienia także zasady przystępowania do Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK). Będą mogli do nich przystąpić wyłącznie lekarze po ukończeniu studiów - do LEK będzie mógł przystąpić lekarz po przedstawieniu zaświadczenia o ukończeniu studiów na kierunku lekarskim, dyplomu lekarza, dokumentu potwierdzającego tożsamość lub dokumentu „Prawo wykonywania zawodu lekarza”. Z kolei do LDEK będzie mógł przystąpić lekarz dentysta po przedstawieniu zaświadczenia o ukończeniu studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym, dyplomu lekarza dentysty, dokumentu potwierdzającego tożsamość lub dokumentu „Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty”.

Spór o dostęp do pytań egzaminacyjnych

Najwięcej kontrowersji wśród senatorów wzbudził temat dostępu do pytań egzaminacyjnych. O jawność tych pytań od dawna walczy samorząd lekarski. W projekcie ustawy znalazł się wprawdzie zapis, że wyniki egzaminów będą jawne, jednak dopiero po pięciu latach od przeprowadzenia egzaminu. To rozwiązanie, które zdecydowanie nie satysfakcjonuje lekarzy z Naczelnej Izby Lekarskiej. Samorząd po raz kolejny zwrócił się dziś do parlamentarzystów o takie zmiany, które zagwarantowałyby dostęp do pytań egzaminacyjnych od razu.

- Dla kogo lekarze zdają ten egzamin? Dla siebie czy dla pacjentów, żeby mogli się oni czuć bezpiecznie? – pytał dziś przedstawiciela Naczelnej Izby Lekarskiej wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Nie chodzi przecież tylko o automatyczne przyswajanie informacji. Trzeba również pokazać sposób myślenia. Wiem, że większość moich kolegów zdaje te egzaminy dla pacjentów. Ponosimy odpowiedzialność za zdrowie i życie pacjenta – podkreślił J. Pinkas. 

Aleksandra Smolińska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz