MZ: kolejne mapy potrzeb zdrowotnych do końca roku

10 Listopada 2016, 16:02

Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że kolejne mapy potrzeb zdrowotnych zostaną opublikowane do końca roku.

Do końca tego roku resort zdrowia zamierza opublikować kolejne mapy potrzeb zdrowotnych. Tym razem będą to mapy dotyczące trzydziestu grup chorób, nad którymi resort zdrowia pracuje już od kilku miesięcy.

Od najbliższego poniedziałku Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna cykl spotkań z udziałem krajowych i wojewódzkich konsultantów w ochronie zdrowia oraz z przedstawicielami wojewódzkich rad ds. potrzeb zdrowotnych. Celem ma być skonsultowanie wyników analiz, które są podstawą tworzonych map.

- Uczestnicy spotkań ugruntują i usystematyzują wiedzę na temat sposobu rozumienia danych zawartych w mapach i zjawisk, które te dane przedstawiają. Dzięki temu unikniemy ewentualnych różnic interpretacyjnych – tłumaczy ministerstwo. - Spotkania ze środowiskiem umożliwią wspólną weryfikację wniosków wynikających z analiz. Do tego niezbędna jest wiedza i doświadczenie ekspertów medycznych, które wynikają z ich codziennej praktyki klinicznej. Zgłaszane przez nich uwagi i wysuwane postulaty, są najbardziej aktualnym i ważnym z punktu widzenia systemu ochrony zdrowia źródłem informacji.

W ramach projektu do końca 2016 roku ma powstać 16 regionalnych map potrzeb zdrowotnych (jedna dla każdego województwa) oraz 1 mapa ogólnopolska w zakresie:

  • Lecznictwa zamkniętego dla 30 wyróżnionych grup chorób,
  • Ambulatoryjnej Opieki Specjalistyczne dla 15 grup chorób,
  • Podstawowej Opieki Zdrowotnej dla 15 grup chorób.

Jak deklaruje resort zdrowia, uzupełnienie map potrzeb zdrowotnych w zakresie AOS i POZ kolejnych 15 grup chorób ma nastąpić do końca 2017 roku.

Aleksandra Smolińska

Źródło: MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz