Prezes NIL: decyzja ws. pytań egzaminacyjnych nie ma podstaw prawnych

16 Listopada 2016, 11:35

- Nie spodziewałem się, że rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące jawności pytań egzaminacyjnych, nie będzie respektowane – pisze prezes NIL Maciej Hamankiewicz w liście do posłanki Nowoczesnej, Joanny Scheuring-Wielgus. - Decyzja MZ nie ma żadnych podstaw prawnych – uważa Hamankiewicz.

Scheuring-Wielgus to kolejna parlamentarzystka, która interweniuje w Ministerstwie Zdrowia w sprawie dostępu do pytań egzaminacyjnych dla lekarzy i lekarzy dentystów. Wcześniej z interpelacją w tej samej sprawie do resortu zwróciła się posłanka PO Joanna Mucha.

MZ nieugięte w sprawie dostępu do pytań egzaminacyjnych

Wszystko wskazuje jednak na to, że Ministerstwo Zdrowia pozostanie nieugięte w sprawie dostępu do pytań. Dziś nad nowelizacją ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty zagłosuje Senat. Znalazł się tam zapis, na podstawie którego pytania egzaminacyjne będą mogły być udostępniane dopiero po pięciu latach od przeprowadzenia egzaminu. Zdaniem MZ zapis ten realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który nakazał ujawnianie pytań.

NIL: decyzja MZ nie ma żadnych podstaw prawnych

Inne zdanie na temat dostępu do pytań egzaminacyjnych dla lekarzy i lekarzy dentystów ma Naczelna Izba Lekarska, która od dawna walczy o prawo wglądu do tych pytań zaraz po przeprowadzonych egzaminach. - Z ubolewaniem przyznaję, że nie spodziewałem się, że rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego jednoznacznie przyznające przedstawicielom naszych zawodów prawo dostępu do testów egzaminacyjnych z LEK, LDEK i PES, nawet jeśli nie jest po myśli Centrum Egzaminów Medycznych, nie będzie respektowane – napisał prezes NIL Maciej Hamankiewicz w liście do posłanki Nowoczesnej Joanny Schoering-Wielgus. – NIL podejmie wszelkie możliwe kroki prawne zmierzające do uchylenia tej decyzji, która naszym zdaniem nie ma żadnych podstaw prawnych – deklaruje prezes samorządu lekarskiego.

Aleksandra Smolińska

Źródło: NIL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz