Pracodawcy apelują o przedłużenie konsultacji do ustawy o PRM

16 Listopada 2016, 12:28

Przedstawiciele Pracodawców RP, Konfederacji Lewiatan oraz Business Center zaapelowali do ministra Konstantego Radziwiłła o wydłużenie konsultacji do projektu ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym o miesiąc.

Projekt ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym trafił do konsultacji społecznych w połowie października. Nowelizacja wprowadza duże zmiany. Jest wśród nich m.in. „upaństwowienie” systemu ratownictwa medycznego. To spowoduje, że prywatni przedsięborcy zostaną wykluczeni z systemu ratownictwa medycznego. A obecnie firm świadczących usługi w tym zakresie jest wiele. Projekt zakłada również zatrudnianie członków zespołów ratowniczych i dyspozytorów medycznych wyłącznie na podstawie umowy o pracę. To, z punktu widzenia pracodawców, również niekorzystne zapisy. Wiąże się to dla nich z dodatkowymi kosztami. 

Pracodawcy: Trzeba dobrze ocenić skutki wprowadzanych zmian

- Najważniejszym argumentem przemawiającym za przesunięciem terminu konsultacji jest konieczność gruntownej analizy rzeczywistych skutków tej regulacji oraz jej zgodności z normami prawnymi Unii Europejskiej – twierdzą pracodawcy. Ustawa wprowadza wiele rozwiązań o fundamentalnym znaczeniu dla systemu ochrony zdrowia. Dlatego reprezentatywne organizacje pracodawców uważają, że wyłącznie przygotowanie kompletnej analizy, zawierającej rzetelną Ocenę Skutków Regulacji pozwoli na wypracowanie zgodnych z prawem i korzystnych dla pacjentów rozwiązań w zakresie ratownictwa medycznego. I apelują o przedłużenie konsultacji społecznych do ustawy o PRM do 16 grudnia br.

Aleksandra Smolińska

Źródło: Pracodawcy RP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz