NFZ potwierdza: Będzie anonimowa ankieta, w której pacjenci ocenią lekarzy POZ. Lekarze protestują

23 Października 2015, 14:24

Biuro prasowe NFZ potwierdziło informacje dotyczące wprowadzenia anonimowej ankiety, w której pacjenci będą mieli możliwość oceny lekarzy.  Jeszcze w tym roku ma być przeprowadzony pilotaż w POZ, a od 2016 roku ankieta będzie przeprowadzana cyklicznie. Przeciw wprowadzeniu ankiety w takiej formie protestuje Porozumienie Zielonogórskie.

Jak czytamy w przesłanej informacji: –  Założeniem projektu jest monitorowanie poziomu zadowolenia Pacjentów w oparciu o analizę udzielonych odpowiedzi w anonimowej ankiecie udostępnionej na stronie internetowej Funduszu. Ankieta skierowana jest wyłącznie do Pacjentów, a udział w niej jest dobrowolny. 

Porozumienie Zielonogórskie jest oburzone nowym pomysłem NFZ.  Zdaniem Wojciecha Pacholickiego, wiceprezesa PZ,  żeby  badania opinii miały jakąkolwiek wartość, muszą być przeprowadzane na próbie reprezentatywnej. To jest podstawa wszelkich wiarygodnych sondaży, o czym NFZ zdaje się zapominać: –  Taka forma pseudooceny naszej pracy musi budzić sprzeciw –   mówi Pacholicki. –  Nie boimy się samej  oceny satysfakcji pacjentów (takie badania na własne potrzeby często sami przeprowadzamy),  ale jesteśmy przeciwni formie, jaką chce stosować NFZ. Przeprowadzane w ten sposób „badania” będą miały wątpliwą  wartość poznawczą, za to mogą się stać doskonałym narzędziem do produkowania donosów na lekarzy. Z doświadczenia wiemy, że zadowoleni ze świadczeń medycznych pacjenci rzadko mają potrzebę wyrażania swoich opinii, a niezwykle aktywni bywają ci nastawieni negatywnie do wszystkiego i wszystkich. Zwłaszcza gdy anonimowość zapewnia im bezkarność - stwierdził.

Lekarze są także zaniepokojeni możliwością umieszczenia w ankiecie pytań dotyczących kwestii medycznych, jak np. zleconej diagnostyki. Twierdzą, że wśród ich pacjentów zdarzają się osoby żądające wielu różnych badań, w tym takich, które lekarz uważa za zbędne. Ich zdaniem pacjent oczywiście nie będzie zadowolony, ale to nie oznacza, że ma rację. NFZ zapewnia jednak, że pytania zawarte w ankiecie będą dotyczyć kwestii organizacji udzielania świadczeń, np.:

–  co jest dla Pana/Pani najważniejsze podczas korzystania ze świadczeń? (uprzejmość i życzliwość osób zatrudnionych w rejestracji, umiejętność przekazywania informacji przez pracowników rejestracji, umiejętność przekazywania informacji przez personel medyczny,  warunki lokalowe itp.);

–  proszę ocenić dostępność do rejestracji telefonicznej –  łatwość dodzwonienia się (w skali od 1 do 5);

–  proszę ocenić dostępność  do rejestracji przez internet (w skali od 1 do 5).

Lekarze rodzinni obawiają się jednak, że wyniki ankiety mogą posłużyć w przyszłości do korekty stawki kapitacyjnej.  W wypowiedzi dla DGP prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk przyznaje, że jest to niewykluczone, „gdy ankieta się sprawdzi i system okrzepnie”.

Biuro prasowe NFZ twierdzi jednak, że analiza uzyskanych na podstawie ankiety informacji umożliwi opracowanie takich rozwiązań, które usprawnią  funkcjonowanie organizacji udzielania świadczeń. Wnioski mogą zostać w miarę możliwości przeformułowane na konkretne zalecenia usprawniające działania.

NFZ zapewnia, że prace nad ankietą jeszcze trwają a ostateczna wersja ankiety do przeprowadzenia pilotażowego badania w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej jest właśnie opracowywana oraz konsultowana z zainteresowanymi środowiskami.

AG

Źródło: federacjapz.pl; biuro prasowe NFZ

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz