Jak NFZ kontraktuje opiekę długoterminową na 2017 rok?

22 Listopada 2016, 16:38

Tylko trzy wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia płacą placówkom medycznym za świadczenia z zakresu opieki długoterminowej stawki zgodne z aktualną wyceną AOTMiT. Pozostałe proponują kwoty nawet o 30 proc. niższe. Co na to Centrala NFZ?

Mimo iż AOTMiT rekomenduje stawkę podstawową w opiece długoterminowej na poziomie 30 zł, oddziały Funduszu chcą za nią płacić znacznie mniej. Niektóre nawet o 30 procent – alarmują pacjenci. Kilka dni temu o zaniżonych kontraktach na przyszły rok w opiece długoterminowej, paliatywnej i hospicyjnej alarmował samorząd pielęgniarek i położnych.

Wysokość kontraktów zależy od wyniku negocjacji z NFZ

Ceny poszczególnych świadczeń uzgadniają między sobą strony umowy, z uwzględnieniem taryfy świadczeń, w przypadku jej ustalenia. Stawki w oddziałach NFZ wynikają z cen zawartych w ofertach złożonych przez świadczeniodawców i mogą być różne w poszczególnych oddziałach wojewódzkich (uwzględniając taryfy i możliwości planu finansowego NFZ) – wyjaśnia Sylwia Wądrzyk, rzecznik prasowy Centrali Funduszu. Oznacza to, że świadczeniodawcy otrzymają takie stawki, jakie uda im się wynegocjować z Funduszem. Zależy to nie tylko od wysokości wycen zaproponowanych przez AOTMiT, ale przede wszystkim od możliwości finansowych oddziałów wojewódzkich NFZ. Dlatego największe szanse na kontrakt mają te placówki, które spełniają warunki Funduszu i zaproponują realizację świadczeń po najniższej cenie.

Ile kosztuje opieka długoterminowa?

Według AOTMiT wycena świadczenia długoterminowej opieki pielęgniarskiej w warunkach domowych za osobodzień to 30 zł. - Ta sama opieka, ale realizowana w zakładzie opiekuńczo-leczniczym wyceniana jest przez NFZ ponad dwukrotnie wyżej. A jeśli pacjent trafia do szpitala – na oddział wewnętrzny, chirurgię ogólną, geriatrię, kardiologię czy neurologię, to niezależnie od tego, czy wykonano u niego jakąkolwiek procedurę diagnostyczną lub zabiegową, szpital zawsze ponosi koszt doby hotelowej, obsługi medycznej, czy bielizny, które średnio wynoszą od 250 do 300 zł za dzień, w zależności od konkretnego oddziału szpitalnego – wskazują pacjenci z Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”.

Kolejne dysproporcje widać w wycenie profilaktyki przeciwodleżynowej. - W domu kosztuje ona ok. 7 zł, ale gdy pacjent jest hospitalizowany, wydatki rosną dziesięciokrotnie – wskazuje organizacja pacjencka. - A już zupełnie niepoliczalne są koszty emocjonalne: stres i trauma związana z pobytem w szpitalu, której można uniknąć opiekując się pacjentem w warunkach domowych. Właśnie dlatego – zdaniem pacjentów -  optymalnym miejscem udzielania świadczeń opiekuńczych i pielęgnacyjnych osobom przewlekle chorym jest ich miejsce zamieszkania. Po pierwsze jest to zgodne z ich preferencjami, po drugie – najtańsze dla NFZ.

Coraz więcej osób wymaga opieki długoterminowej

W 2030 roku osoby powyżej 65. roku życia stanowić będą niemal ¼ ogólnej liczby ludności Polski – wynika z szacunków GUS. Będzie więc również rosła grupa osób wymagających opieki długoterminowej. Już korzysta z niej rocznie około 40 tys. pacjentów. - A są to tylko osoby, które spełniają kryteria kwalifikacyjne – sprawność do 40 pkt w Skali Barthel – czyli osoby całkowicie niesamodzielne. Ciężko chorzy ludzie, których sprawność fizyczna, także bardzo ograniczona przekracza te 40 pkt są pozbawieni systematycznej opieki pielęgniarskiej co kończy się powtarzającymi się hospitalizacjami, czyli bardzo drogim leczeniem skutków braku tej opieki – wskazuje Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”. Długoterminową opiekę pielęgniarską w warunkach domowych świadczą najczęściej pielęgniarki ze średnią wieku 55 lat i nierzadko 40-letnim stażem pracy, które za kilka lat odejdą z zawodu. Nie jest pewne, że będzie je miał kto zastąpić, a przecież w kontekście starzejącego się społeczeństwa zapotrzebowanie na długoterminową opiekę pielęgniarską będzie coraz większe.

Aleksandra Smolińska

Źródło: Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym"

Polecamy także:

  • O sprzeciwie samorządu pielęgniarek i położnych wobec zaniżonych kontraktów z NFZ w opiece długoterminowej pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz