Dodatkowy podatek nowym sposobem na promocję zdrowia

23 Listopada 2016, 9:23

Dodatkowe opodatkowanie niezdrowych produktów spożywczych, wspieranie inwestycji promujących zdrowy tryb życia, ale również powszechny dostęp do opieki medycznej i skuteczniejsze rozwiązywanie bieżących problemów zdrowotnych - takie zapisy znajdują się w podpisanej dwa dni temu w Szanghaju deklaracji na rzecz promocji zdrowia. 

W Szanghaju kończy się właśnie 9. międzynarodowa konferencja na temat promocji zdrowia. Efektem spotkania szefów państw, ekspertów, przedstawicieli ONZ i WHO jest podpisana wspólnie deklaracja, w której państwa zobowiązują się do podejmowania działań na rzecz zdrowia publicznego. W konferencji bierze udział ponad tysiąc osób.

Czego dotyczy deklaracja?

Deklaracja podkreśla potrzebę popularyzacji zdrowego trybu życia oraz budowania w społeczeństwach świadomości zdrowotnej. Narzędziem do osiągnięcia tego celu mają być działania polityczne w wielu sektorach, a także takie zarządzanie ochroną zdrowia, które przyniesie poprawę zdrowia publicznego. Przykładem może być dodatkowe opodatkowanie niezdrowych produktów spożywczych, wspieranie inwestycji promujących zdrowy tryb życia, ale również powszechny dostęp do opieki medycznej i skuteczniejsze rozwiązywanie bieżących problemów zdrowotnych.

Do czego zobowiązali się sygnatariusze?

Każde z państw, które podpisało wspólną deklarację, zobowiązało się tym samym do opracowania własnej strategii – krajowej i regionalnych, na rzecz zwiększenia świadomości społecznej na temat zagrożeń płynących z prowadzenia niezdrowego trybu życia oraz promocji zdrowia z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych.

Sygnatariusze deklaracji zobowiązują się także do promowania zdrowych produktów, czytelnego oznakowania i przejrzystej informacji na artykułach spożywczych.

Potrzebne pilne działania na rzecz zdrowia publicznego

- U podstaw tych zobowiązań leży potrzeba podjęcia pilnych działań przez rządy państw, które będą chronić ludzi przed zagrożeniami dla zdrowia. Zarówno środki prawne, jak i podatkowe są jedną z najbardziej skutecznych metod, które można podjąć w celu promocji zdrowia. Dotyczy to na przykład ograniczenia palenia tytoniu, opodatkowania słodkich napojów czy poprawy jakości powietrza – mówiła w trakcie konferencji w Szanghaju dyrektor generalna, WHO dr Margaret Chan.

Aleksandra Smolińska

Źródło: WHO

Polecamy także:

O apelu WHO dot. ograniczenia reklamy niezdrowej żywności w sieci pisaliśmy tutaj

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz