Solarium nie dla dzieci. Sejm uchwali zakaz?

24 Listopada 2016, 11:08

Łóżka opalające nawet o 75 proc. zwiększają u dzieci ryzyko czerniaka. Dlatego posłowie chcą ustawowo zakazać niepełnoletnim ich używania.

To nie pierwsza taka inicjatywa. Wprowadzenie zakazu korzystania z solariów przez dzieci zapowiadał już prof. Marian Zembala w czasie kiedy był ministrem zdrowia. O zmiany w prawie od lat zabiega też Rzecznik Praw Dziecka. Czy tym razem uda się doprowadzić sprawę do końca?

Będzie projekt ustawy i akcja edukacyjna

Projekt ustawy o zakazie korzystania z solariów przez osoby przed 18. rokiem życia był gotowy tuż przed końcem poprzedniej kadencji Sejmu, ale nie zdążył trafić pod obrady. Teraz Parlamentarny Zespół ds. Onkologii chce go znów przedstawić parlamentarzystom. Najpierw planuje akcje uświadamiające zagrożenia związane z wczesnym korzystaniem z solariów.

– Młodzi ludzie korzystający z nich bez ograniczeń o 75 proc. zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka, który najczęściej pojawia się w dorosłym życiu – mówi Rzeczpospolitej Marek Hok (PO), jeden z inicjatorów ustawy. I podkreśla, że największym wyzwaniem będzie przekonanie do pomysłu przedsiębiorców. – Chcemy, by zrozumieli, że ustawa ma na celu działania prozdrowotne, a nie ograniczanie swobody działalności gospodarczej – tłumaczy.

Solaria szkodliwe dla zdrowia

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem od kilkunastu lat zwraca uwagę na związek opalania się w solarium ze wzrostem ryzyka zachorowania na złośliwe nowotwory skóry, w tym czerniaka. W Polsce zachorowalność na ten nowotwór zwiększyła się w ciągu ostatnich 30 lat trzykrotnie. Polska jest też jednym z niewielu europejskich krajów, w których wciąż nie ma zakazu sztucznego opalania dla nieletnich. Podobne regulacje wprowadziły m.in. Niemcy, Wielka Brytania i Austria. Niektóre państwa idą jeszcze dalej – w części stanów Australii zabroniono korzystania z solariów w ogóle. Trwa tam również kampania na rzecz ogólnokrajowego zakazu używania sztucznych lamp do opalania.

Próby ograniczenia działalności solariów podejmuje też Unia Europejska. W 2009 r. wprowadzono przepisy dotyczące stężenia promieniowania w lampach solaryjnych. Promieniowanie nie może przekraczać 0,3 W/mkw. To wartość, która równa jest natężeniu promieni słonecznych w południe na równiku przy bezchmurnym niebie. Te normy jednak w Polsce nie zostały implementowane.

Aleksandra Smolińska

Źródło: Rzeczpospolita, DGP

Polecamy także:

  • O raporcie KE na temat szkodliwości solariów pisaliśmy tutaj
  • O apelu Rzecznika Praw Dziecka w sprawie korzystania z solariów przez dzieci pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz