Radziwiłł: Jak ma wyglądać debata o szczepieniach?

24 Listopada 2016, 16:15

- Ze szczepieniami zaczyna się coś niebezpiecznego.  Nie może tu być takiej arogancji, że ich przeciwnicy są głupi i z nimi nie rozmawiamy. Trzeba się zastanowić jak ma wyglądać taka debata – mówił podczas Kongresu Zdrowia Publicznego Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia.

Minister Radziwiłł wspomniał o tym, że w telewizji  i innych mediach coraz częściej do głosu dochodzi irracjonalne podejście do szczepień ich przeciwników. - Nie można nad tym przejść do porządku dziennego – podkreślał minister. - Musimy jakoś ich przekonywać. Tu potrzeba umiaru, by nie zepsuć czegoś w sposób nieodwracalny. Tak jak to się stało w innych krajach. Z powodu spadku wyszczepialności znów pojawiły się endemie polio i odry zaczynają wybuchać w Austrii i w Niemcach. W krajach, w których nie powinno mieć już to miejsca.

O tym, że szybciej trzeba reagować na niesprawdzone opinie o szczepionkach mówił także wiceminister Jarosław Pinkas. - Mamy nie mały problem z państwowymi mediami, gdzie doszły do głosu ruchy antyszczepionkowe – mówi Pinkas.  - Także media społlecznościowe pełnią tera ogromną rolę w kreowaniu zachowań zdrowotnych, a nas tam nie ma. W sieci krążą takie hasła, że „Obowiązkowe szczepienia to obraza praw człowieka” . Musimy na to zacząć reagować.

140 mln zł na zdrowie publiczne

Przedstawiciele ministerstwa zdrowia podkreślali, że zdrowie publiczne zrozumiane jako profilaktyka chorób cywilizacyjnych, ale także promocja zdrowego odżywania i stylu życia musi być priorytetem.  

- W Narodowy Programie Zdrowia Publicznego, którego projekt  4 sierpnia został przyjęty prze radę ministrów mamy sześć celów operacyjnych. Już w konkursach zaczęliśmy wydawać pieniądze na ich realizację – mówił wiceminister Jarosław Pinkas i dodał, że rocznie na profilaktykę chorób cywilizacyjnych i promowanie zdrowego stylu życia w ramach NPZP mogą przeznaczyć 140 mln zł.

Kongres Zdrowia Publicznego odbył się po raz trzeci. Prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego przypomniał, że 10 procentowy spadek śmiertelności z powodu układu krążenia przekłada się na 1 procentowy wzrost PKB państwa .

Według OECD 9 proc. ludzi poza system

- Uwaga społeczna koncentruje się na części naprawczej medycyny  - mówił Radziwiłł. -  W zdrowiu publicznym za miliony można uzyskać o wiele większe efekty, jeśli chodzi o zdrowie ludzie. Na stan ich zdrowia wpływa to, czy się badają i na wczesnym etapie wykrywają choroby, czy prowadzą aktywny tryb życia. Ważna jest też polityka podatkowa, bezpieczeństwo na drogach, regulacje dotyczące żywości. To wszystko, jest poza zasięgiem ministra zdrowa, ale w największym stopniu wpływa na stan zdrowia mieszkańców.

Radziwiłł zapowiedział, że teraz rożne działania dotyczące zdrowia publicznego są rozproszone. Od stycznia 2018 roku wszystkim ma koordynować Urząd Zdrowia Publicznego. Wsparciem dla niego będą instytuty. - Mamy duże wyzwanie by lepiej koordynować te działania – dodał minister i wspomniał o tym, że w najnowszy raport OECD podaje, że w Polsce 91 proc. obywateli jest uprawnionych do korzystania z publicznej opieki zdrożonej. - Ogromna rzesza ludzi jest poza systemem. Od przyszłego roku to się zmieni.

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

mat Piątek, 16 Grudnia 2016, 12:12
Facet jest niepoważny albo szczepienia doprowadziły u niego do uszkodzenia mózgu. Odmawia leczenia podatników preparatami z marihuany a sam wszczepia sobie jakieś nieznane substancje chemiczne syfy i w tv wygląda jak ćpun z dworca centralnego. To tylko z sympatii do koncernów farmaceutycznych?