Wicepremier Morawiecki krytykuje projekt dot. sieci szpitali

30 Listopada 2016, 9:24

Prywatne podmioty medyczne powinny być zachęcane do inwestowania na rzecz polskiego rynku ochrony zdrowia – pisze Morawiecki w liście do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. 

Wicepremier Mateusz Morawiecki zabiera głos w sprawie sieci szpitali. W liście do Konstantego Radziwiłła przekonuje ministra zdrowia, że prywatne placówki medyczne powinny być zachęcane do inwestowania na polskim rynku ochrony zdrowia. To reakcja wicepremiera po apelu, z którym zwrócili się do niego niedawno właściciele prywatnych szpitali.

Prywatne placówki zostaną wykluczone z sieci?

Efektem wejścia w życie nowych przepisów będzie zepchnięcie na boczny tor prywatnych placówek. Nie będą miały szans w rywalizacji o pieniądze z NFZ z publicznymi szpitalami. – Do sieci trafią placówki spełniające warunki te same dla wszystkich, nie jest tu ważny układ właścicielski – przekonuje resort zdrowia. Ale kryteria ministerstwa zdrowia eliminują z sieci na przykład szpitale jednodniowe i wiele placówek jednoprofilowych. Na wejście do sieci nie mają też szans te placówki, które przez ostatnie dwa lata nie miały kontraktu z NFZ.

Ustawa o sieci szpitali nie trafiła jeszcze do prac parlamentarnych. Resort zdrowia dopiero analizuje uwagi zgłoszone do projektu w trakcie konsultacji społecznych. Ale wiadomo, że ministerstwo chciałoby, żeby sieć szpitali ruszyła od połowy przyszłego roku.

Aleksandra Smolińska

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Foto: KPRM

Polecamy także: 

  • O uwagach do projektu sieci szpitali pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz