Senat za powszechnym dostępem do POZ

02 Grudnia 2016, 11:42

Senat przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Nowela wprowadza m.in. powszechny dostęp do POZ – również dla osób bez ubezpieczenia, a także zmiany w zasadach finansowania szczepień ochronnych. 

Senatorowie uchwalili zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiany dotyczą finansowania szczepień ochronnych oraz powszechnego dostępu do świadczeń w POZ. 

Dostęp do POZ - również dla nieubezpieczonych

Od 1 stycznia każdy będzie mógł bezpłatnie skorzystać z wizyty w POZ. Dotyczy to także osób nieubezpieczonych. Rozwiązanie to nie dotyczy natomiast kosztów poniesionych przez NFZ na refundację leków. Zwrotu tych kosztów Fundusz będzie dochodził na dotychczasowych zasadach.

Szczepionki finansowane z budżetu

Od przyszłego roku obowiązkowe szczepienia ochronne mają być znów finansowane z budżetu państwa, a nie jak chciał poprzedni rząd – z budżetu NFZ. Fundusz miał przejąć te zadania od stycznia 2017 roku. Nowelizacja sprawia, że ta zmiana nie zostanie wprowadzona, a za finansowanie szczepionek nadal będzie odpowiedzialny minister zdrowia.

Lekarze POZ nie będą mogli sprzedawać szczepionek

W przygotowanym przez rząd projekcie ustawy wprowadzony był zapis umożliwiający sprzedaż szczepionek w gabinetach lekarskich w POZ. To rozwiązanie wzbudziło spore kontrowersje już na etapie pierwszego czytania projektu w sejmowej Komisji Zdrowia. Poprawkę usuwającą te propozycje z ustawy zgłosili sami posłowie PiS. Została ona przyjęta.

Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2017 r. Najpierw musi ją jednak podpisać prezydent. 

 

Aleksandra Smolińska

Źródło: Senat

Foto: Katarzyna Czerwińska

Polecamy także:

  • O tym, czy po wprowadzeniu zmian w dostępie do POZ, pacjenci przestaną się ubezpieczać pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz