Barometr WHC, po raz kolejny pokazuje jak wygląda dostęp do świadczeń gwarantowanych. Tym razem w okresie październik - listopad 2016 r.
Kolejki do lekarzy się nie skracają
W porównaniu do danych zebranych w czerwcu i lipcu tego roku , czas ten nie uległ znacznej zmianie, utrzymując się wciąż na podobnym, wysokim poziomie. Oznacza to stagnację ogólnego czasu oczekiwania i niewielkie wahania w czasach oczekiwania dla poszczególnych dziedzin medycyny – podaje WHC. Zdaniem Fundacji, od 2012 r., od kiedy rozpoczął się projekt monitorowania kolejek, płatnik nadal nie zapewnia równego dostępu do świadczeń zdrowotnych dla wszystkich ubezpieczonych. Uzyskane przez NIK dane ukazują, że 87,5 proc. szpitali posiadających kontrakt z NFZ mogłoby wykonać większą ilość świadczeń medycznych.
Najdłuższa kolejka do ortopedów i stomatologów
Jak podaje raport niezmiennie najdłużej pacjenci muszą oczekiwać na świadczenia w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu (OiT) – średnio 13,3 miesiąca. Drugi, najdłuższy czas oczekiwania na świadczenia odnotowano w stomatologii – 6,7 mies. Kolejka na świadczenia w tej dziedzinie skrócił a się w porównaniu do poprzedniej weryfikacji (czerwiec/lipiec 2016) o 1,8 mies. W przypadku ortopedii i traumatologii narządu ruchu zaobserwowano skrócenie czasu oczekiwania o 3,4 mies. W październiku i listopadzie 2016 r. zaobserwowano wydłużenie się przeciętnego czas u oczekiwania na świadczenia w szczęściu dziedzinach medycyny. Najbardziej wydłużyły się czasy oczekiwania w urologii dziecięcej – 3,4 mies. (wydłużenie o 1,8 mies.), endokrynologii – 4,9 mies. ( wydłużenie o 1, 1 mies.) , okulistyki (wydłużenie o 1,1 mies.) oraz kardiochirurgii — 1,8 mies. (wydłużenie o 0, 8 mies.).
Skróciły się kolejki do neonatologów i chirurgów onkologicznych
Najkrócej pacjenci oczekują na realizację świadczeń z zakresu neonatologii, chirurgii onkologicznej oraz radioterapii onkologicznej – do 2 tygodni. Niepokojące są utrzymujące się od kilku lat na podobnym poziomie kolejki do świadczeń we wszystkich 43 przebadanych przez Fundację dziedzinach medycyny. Dostęp do świadczeń takich jak endoprotezoplastyka stawu biodrowego, kolanowego, czy zabiegu usunięcia zaćmy jest w Polsce nadal znacznie ograniczony. Przez to Polska znajduje pod względem oczekiwania w kolejkach na ostatnim miejscu wśród państw europejskich. W Polsce przypada bowiem zaledwie 2,3 lekarza na 1000 mieszkańców, w porównaniu do unijnej średniej 3,5/1000 mieszkańców.
Największe wydłużenie średniego czasu oczekiwania - w porównaniu do wyników z czerwca i lipca 201 6 r., zanotowano w dziedzinach: urologii dziecięcej (wydłużenie o 1,8 mies. – ok. 7,2 tyg.), endokrynologii (wydłużenie o 1 , 1 mies. – ok. 4,4 tyg.), okulistyki (wydłużenie o 1,1 mies. – ok. 4,4 tyg.) oraz kardiochirurgii ( wydłużenie o 0,8 mies. – 3,2 tyg.). Na wizytę do urologa dziecięcego trzeba oczekiwać w kolejce średnio 4,8 mies. Kolejną dziedziną charakteryzującą się wydłużeniem czasu oczekiwania jest endokrynologia. Średni czas oczekiwania w tej dziedzinie medycyny wyniósł w październiku i listopadzie 2016 r. 4 ,9 mies. Największe ograniczenie w obrębie dziedziny odczuwają pacjenci czekający w długich kolejkach na wizytę do endokrynologa. Mimo ciągłego nagłaśniania problemu dostępu do tego specjalisty problem nadal nie został rozwiązany, a czas oczekiwania z kolejnymi okresami wydłuża się. Pacjent na wizytę u endokrynologa w październiku oraz listopadzie 2016 r. oczekiwał średnio 9,2 mies. Wydłużył się także czas oczekiwania także w kardiochirurgii, średnio wynosi 1,8 mies. W rehabilitacji medycznej – 5,2 mies.
Kolejki do badań diagnostycznych bez zmian
Poprawę dostępu zaobserwowano w ortopedii, traumatologii narządu ruchu (skrócenie o 3,4 mies.) i stomatologii (1,8 mies.) oraz neurologii dziecięcej (1,1 mies.). Natomiast brak znaczących zmian w kolejkach dotyczy aż 29 spośród 43 analizowanych dziedzin medycyny. Specjaliści, do których czas oczekiwania jest dłuższy, bądź równy 3 miesiące to między innymi: endokrynolog (9,2 mies.), ortodonta (7, 7 mies.), angiolog (7,1 mies.), urolog (5,3 mies.), neurochirurg (5,2 mies.), urolog dziecięcy (4,8 mies.), kardiolog (4,1 mies.), immunolog (4 mies.), chirurg plastyczny (3,8mies.), chirurg naczyniowy (3,4 mies.), hepatolog (3,1 mies.), reumatolog (3 mies.), kardiolog dziecięcy (3 mies.). Specjaliści, do których czas oczekiwania jest najkrótszy (do dwóch tygodni oczekiwania na wizytę ) to: pediatra, ginekolog, otolaryngolog, neonatolog, onkolog, otolaryngolog dziecięcy. Wśród analizowanego dostępu do lekarzy specjalistów z 39 dziedzin medycyny, w 8 odnotowano poprawę w dostępności, w przypadku 9 dostępność uległa pogorszeniu, natomiast w przypadku 22 specjalistów czas oczekiwania nie uległ istotnej zmianie. Wyniki uzyskane przez Fundację WHC wskazują, że średnio na badanie diagnostyczne oczekuje się 2,2 mies. (ok. 8,8 tyg.). Zaobserwowano stagnację czasu oczekiwania na świadczenia diagnostyczne w stosunku do danych zebranych w czerwcu i lipcu 201 6 roku, opublikowanych w sierpniowym Barometrze. Ciągły brak pozytywnych zmian w czasie oczekiwania na badania diagnostyczne jest szczególnie niepokojący, gdyż pacjenci mają utrudniony dostęp do uzyskania informacji o przyczynach złego stanu zdrowia, a co za tym idzie wydłuża to znacząco proces dalszego leczenia.
Zgodnie z raportem, nie ma obecnie dziedziny medycyny, w której nie odnotowano by bariery dostępu do świadczeń zdrowotnych. Od momentu rozpoczęcia monitorowania kolejek przez WHC, płatnik publiczny w dalszym ciągu nie zapewnia równego dostępu do świadczeń zdrowotnych.
Janusz Maciejowski
Źródło: Fundacja Watch Health Care
Polecamy także: