Nowoczesna za współpłaceniem. Do Sejmu trafił projekt ustawy

13 Grudnia 2016, 10:54

Dziś do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej – informuje Nowoczesna. Chodzi o umożliwienie pacjentom współpłacenia. 

Jak poinformował Marek Ruciński, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia z Nowoczesnej, klub złożył dziś do laski marszałkowskiej projekt zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej. Projekt ma umożliwić współpłacenie tym pacjentom, którzy będą chcieli dopłacić do ponadstandardowych świadczeń medycznych.

Możliwości współpłacenia domagają się pacjenci

- To wyjście naprzeciw żądaniom pacjentów, których nie stać na bardzo drogie procedury medyczne wykonywane w prywatnych klinikach, a również możliwe do wykonania w publicznych placówkach – wyjaśniał propozycję Nowoczesnej Marek Ruciński. – Lekarze są do tego przygotowani. Chodzi o to, żeby pacjent mógł dobrowolnie dopłacić do procedury.

Kto poprze projekt Nowoczesnej?

Trudno się spodziewać, że projekt Nowoczesnej zyska poparcie wśród innych klubów parlamentarnych. Do współpłacenia z dużą rezerwą odnosi się Platforma Obywatelska, która w ciągu ośmiu lat swoich rządów, takiej zasady w systemie opieki zdrowotnej nie wprowadziła. Koalicja PO-PSL rezygnowała także z wdrożenia dodatkowych ubezpieczeń.

Stanowisko PiS w sprawie współpłacenia do tej pory było dość jasne. Partia właściwie od zawsze sprzeciwiała się obciążaniu pacjentów dodatkowymi opłatami. W tej sytuacji pewnym zaskoczeniem był projekt zmian w refundacji wyrobów medycznych, gdzie resort zdrowia proponuje współpłacenie. Ale w ubiegłym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów skierował ten projekt do ponownych prac w resorcie zdrowia. Być może właśnie z powodu współpłacenia.

Aleksandra Smolińska

Źródło: Sejm

Polecamy także:

  • O tym, że Komitet Stały Rady Ministrów odesłał projekt dot. zasad refundacji wyrobów medycznych do MZ pisaliśmy tutaj
  • O planowanych zmianach w refundacji wyrobów medycznych pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz