NHS: będą podwyżki dla ratowników medycznych

14 Grudnia 2016, 14:05

W Polsce wciąż nierozwiązane pozostają problemy braków kadrowych i ustawy o ratownictwie medycznym. Brytyjski resort zdrowia doszedł do wniosku, że w pierwszej kolejności należy rozwiązać sprawy finansowania. Podwyżki dla co najmniej 12 tysięcy zatrudnionych przez NHS jako ratownicy medyczni wyniosą przynajmniej 4400 funtów.

Początkowa pensja rośnie z 21909 funtów do 26302 funtów, przy wyższych pensjach są odpowiednio większe. Służba zdrowia została zmuszona do podniesienia płac ze względu na duże braki kadrowe - obsadzanie karetek pracownikami agencyjnymi kosztuje nawet 30 funtów za każdą godzinę pracy ratownika. To nawet dwukrotnie więcej niż wynosi pensja przed podwyżką – podaje portal Anglia.today.

Problemy ratowników medycznych w Anglii podobne jak u nas

Tam też ratownictwo medyczne spotyka się ze skutkami oszczędności i cięć budżetowych. Według badań ogromna presja zawodowa, dyżury 12-godzinne sprawiły, że 75% ratowników poważnie rozważa odejście z zawodu. 

Podwyżki wiążą się także z dodatkowymi obowiązkami i rozszerzeniem uprawnień, ale te mają nastąpić stopniowo. Jak na razie, związki zawodowe przyjęły to jako krok w dobrym kierunku, ale przewidują, że nie obejdzie się bez „ofiar” – widzą zagrożenie w utrzymaniu już pracujących w zawodzie. I, jak podają, taki model bez zachęt dla potencjalnych kandydatów na dłuższą metę wydaje się trudny do utrzymania, zwłaszcza biorąc pod uwagę plany uczynienia NHS samowystarczalnym po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W Polsce trwają prace nad zmianami w systemie ratownictwa medycznego

W ostatnich latach liczba zespołów specjalistycznych spadła z ponad 630 do 580. To dlatego, że brakuje lekarzy specjalistów w dziedzinie medycyny ratunkowej – wyjaśniał wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz. Ministerstwo zastanawia się również nad wdrożeniem w ratownictwie tzw. systemu „randez-vous”. Taki system z powodzeniem funkcjonuje w wielu krajach – mówił M. Tombarkiewicz. – Polega on na tym, że zespół w składzie: kierowca, ratownik i lekarz systemu, na wezwanie karetki podstawowej (bez lekarza w składzie), w pewnych określonych okoliczności dojeżdża na miejsce zdarzenia i udziela pomocy poszkodowanym. Resort rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania w związku z licznymi głosami lekarzy specjalistów w dziedzinie ratownictwa medycznego, którzy nadal chcą pracować w systemie. O finansowaniu jednak wciąż nie ma żadnych konkretnych propozycji.

Janusz Maciejowski

Źródło: Anglia.today

Polecamy także:

  • O zmianach w ustawie o PRM pisaliśmy tutaj
  • O tym, że MZ uwzględni część uwag zgłoszonych w konsultacjach do projektu pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz