Czy akcyza na e-papierosy wzmocni szarą strefę?

19 Grudnia 2016, 10:12

Akcyza na płyny do elektronicznych papierosów może przynieść albo małe zyski, albo rozległe straty. Wprowadzenie akcyzy na obecnym etapie spowoduje wyrzucenie z legalnego rynku wielu przedsiębiorców i gwałtowny rozrost szarej strefy. Dodatkowe przychody do budżetu będą bardzo niskie, a koszty ich poboru wysokie – twierdzą eksperci Fundacji Republikańskiej.

W najnowszym raporcie „Opodatkowanie akcyzą e-papierosów” Fundacja sugeruje, aby Polska wstrzymała się z decyzjami o akcyzie do czasu, gdy będą będzie możliwa pełna ocena skutków znowelizowanej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu.

Co stabilizuje rynek e-papierosów?

Rynek e-papierosów nie stanie się nagle źródłem znaczących i stabilnych dochodów budżetowych, tak jak sektor tytoniowy. Wprowadzenie na tym etapie podatku akcyzowego na płyny do e-papierosów grozi powtórzeniem w Polsce scenariusza włoskiego. Po narzuceniu podatku w 2015 roku doszło tam do gwałtownego rozrostu szarej strefy, czego skutkiem była likwidacja tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw a realizacja planowanych przychodów budżetowych wyniosła zaledwie 6%. Nie powtarzajmy tego scenariusza. Potencjalna akcyza może być łatwo omijana poprzez zakupy internetowe, dostawy wewnątrzunijne, przemyt i domową produkcję. Konieczna jest ostrożność, aby nie uzyskać skutków odwrotnych do zamierzonych – twierdzi Marek Wróbel, Prezes Fundacji Republikańskiej. A w Polsce istnieje prawie tysiąc zarejestrowanych dystrybutorów, importerów i producentów liquidów, z których do budżetu z tytułu VAT wpływa 100 mln zł. Stawia to nasz kraj w czołówce europejskiej.

Akcyza może wpłynąć na rozwój szarej strefy

Poprzez zbyt szybkie i nieodpowiedzialne wprowadzenie akcyzy umocni się szara strefa, liquidy staną się łatwe do przemycenia, będzie można kupować je bez akcyzy przez internet, zwiększy się ich dostępność na bazarkach i targowiskach, a także bardzo łatwo będzie go można wyprodukować chałupniczo z legalnie dostępnych półproduktów. Akcyza nie może spowodować znaczącego wzrostu cen, bo to zdestabilizuje rynek. Obserwacje  rynku  w  okresie  dwóch  i  pół  miesiąca  od  wejściu  w  życie  ustawy  wskazują  na  niski poziom skutecznego egzekwowania nowych przepisów. Mimo zakazu, sprzedaż e-papierosów  przez  internet  jest  nadal  powszechna,  nadal  prowadzony  jest  też  import  e-papierosów  niezgodnych z nowymi przepisami. Praktyki służące wprowadzaniu na terytorium Polski papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych z pominięciem przepisów są o tyle istotne, że  pozwalają zrozumieć, w jaki sposób mogą być ignorowane zasady, których przestrzeganie wiąże się z koniecznością ponoszenia znacznych kosztów, do których zalicza się rejestrację produktów  w Inspektoracie ds. Substancji Chemicznych czy potencjalne wprowadzenie akcyzy – twierdzą eksperci FR.

Kiedy będzie można wprowadzić akcyzę?

Akcyza na e-papierosy w Polsce powinna być wprowadzana dopiero po zharmonizowaniu podatku akcyzowego na e-papierosy na poziomie Unii Europejskiej. Wprowadzenie akcyzy w Polsce na e-papierosy w sytuacji, gdy w znacznej większości  pozostałych państw UE nie byłyby one objęte akcyzą, ułatwi tylko rozwój niepożądanych zachowań rynku i jego przejście do szarej strefy. Jak twierdzą eksperci, należałoby również przeanalizować potrzebę potencjalnego uregulowania obrotu nikotyną, co wskazałoby na konieczność znacznego stopnia kontroli obrotu tą substancją, żeby w ogóle opodatkowanie akcyzą liquidu miało praktyczny wymiar.

Eksperci Fundacji Republikańskiej rekomendują:

lepsze zrozumienie rynku liquidów do e-papierosów i wpływu, jaki będą na niego miały nowe przepisy wynikające z ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania  tytoniu i wyrobów tytoniowych, do których rynek będzie się dostosowywał przez znaczną  część 2017 roku, uzyskanie odpowiedniego poziomu skuteczności właściwych służb i organów w zakresie  ochrony legalnego rynku liquidów przed nielegalnymi produktami oraz nielegalnymi sposobami wprowadzania ich na polski rynek, przystąpienie do rozważań o potencjalnym dodatkowym opodatkowaniu liquidów dopiero po spełnieniu powyższych warunków.

Janusz Maciejowski

Źródło: Fundacja Republikańska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

lony Wtorek, 20 Grudnia 2016, 8:55
Na pewno szara strefa wzrośnie, zamiast kupować liquidy do foof'a spokojnie w sklepie, trzeba będzie kombinować z samoróbkami, a różnie w tym bywa
Cezary Poniedziałek, 19 Grudnia 2016, 23:16
Zobaczymy czy faktycznie wprowadzą tą akcyzę, na razie będę wapował one spokojnie