MZ określa standardy organizacyjne w patomorfologii

19 Grudnia 2016, 14:39

Resort zdrowia chce poprawić jakość diagnostyki patomorfologicznej. W tym celu ministerstwo opracowało standardy organizacyjne w patomorfologii. Maja zacząć obowiązywać najpóźniej za dwa lata.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, zakłady patomorfologii już dziś działają zgodnie ze standardami. Rozporządzenie ma tylko uporządkować pewne kwestie. Dlatego dwuletni termin na wprowadzenie zmian, resort uważa za wystarczający.

Lepsza jakość, to większa wiarygodność wyników

Unormowanie standardów ma na celu zapewnienie właściwego poziomu diagnostyki patomorfologicznej. A to z kolei ma wpływ na wiarygodność wyników badań cytologicznych i histopatologicznych – wyjaśnia MZ. Obecnie żaden pacjent onkologiczny nie powinien być leczony bez rozpoznania patomorfologicznego. Onkolodzy często uzależniają dalsze leczenie chorego od diagnozy postawionej przez patomorfologa. Dlatego jakość tych badań jest tak istotna.

Co poza jakością?

W projekcie resort zdrowia określa wymagania dotyczące diagnostyki patomorfologicznej, ale także kwalifikacje osób wykonujących te czynności. Określa też na przykład warunki transportu materiałów do badań. Zdaniem ekspertów, brak jasnych standardów w dziedzinie patomorfologii, utrudnia pracę specjalistycznego nadzoru i nie pozwala na skuteczne kontrole oraz eliminowanie nieprawidłowych działań.

Rozporządzenie w sprawie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej w dziedzinie patomorfologii ma wejść w życie 14 dni od daty ogłoszenia. Uwagi do projektu można składać do 17 stycznia. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: RCL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz