Gimnazjaliści chcą jeść zdrowo

19 Grudnia 2016, 16:39

Co drugi gimnazjalista je pięć pełnowartościowych posiłków dziennie. Większość nastolatków nie wychodzi z domu bez pierwszego śniadania, a drugie zabiera ze sobą do szkoły. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej w ramach programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”, który startuje już po raz siódmy. 

Pozytywne nawyki żywieniowe gimnazjalistów

Większość gimnazjalistów zna zasady prawidłowego żywienia i ich korzystny wpływ na zdrowie. 59 proc. nastolatków spożywa 5 posiłków dziennie, czyli tyle ile zalecają dietetycy. Lepiej wypadają deklaracje związane z innymi nawykami - 80 proc. gimnazjalistów je w domu pierwsze śniadanie, a 70 proc. z nich zabiera drugie do szkoły. - Zmiana nawyków to sprawa bardzo trudna zarówno dla młodzieży, jak i osób dorosłych. Dzięki programowi „Żyj smacznie i zdrowo”, a także ogromnemu zaangażowaniu szkół i nauczycieli, od 7 lat dokładamy wszelkich starań, aby kształtować w młodych ludziach dobre nawyki żywieniowe, które – mamy nadzieję – zaprocentują w ich dorosłym życiu. Zdrowe dzieci i młodzież to przecież szczęśliwi i silni dorośli”– podkreśla Katarzyna Zadka, dietetyk programu „Żyj smacznie i zdrowo”.

Warzywa i owoce w codziennej diecie

95 proc. uczniów, którzy brali udział w badaniu, zadeklarowało że zjada codzienne przynajmniej porcję warzyw i owoców. Do ideału pod tym względem wciąż jednak daleko. Instytut Żywności i Żywienia zaleca bowiem, aby każdego dnia jeść minimum 5 porcji tych produktów. Lepiej wygląda sytuacja z piciem wody. Aż 72 proc. gimnazjalistów wypija zalecane 1,5 litra płynu dziennie.

Przekąski to wciąż fast food i słodycze

Niemal każdy gimnazjalista sięga po przekąski w trakcie przerw. Wyniki ankiety pokazują, że prawie połowa nastolatków wybiera słone i słodkie produkty. Są to głównie chipsy, chrupki i batoniki. 40 proc. gimnazjalistów zapytanych o rodzaj wybieranej przekąski zaznaczyło owoc bądź warzywo, a 14 proc. bakalie.

Z analizy przeprowadzonych ankiet wynika, że 65 proc. biorącej udział w badaniu młodzieży gimnazjalnej wykorzystuje wiedzę zdobytą w ramach programu „Żyj smacznie i zdrowo” w codziennym życiu.

 

Agnieszka Jas

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz