Kolejne kraje UE planują opodatkowanie niezdrowej żywności

20 Grudnia 2016, 10:28

Po Wielkiej Brytanii, tym razem Estonia zaprezentowała swoje plany dotyczące walki z epidemią otyłości. Od 2018 roku ma tam zacząć obowiązywać specjalny podatek od słodzonych napojów.

Według prognoz, taka decyzja estońskiego rządu może przynieść nawet 24 mln euro zysków rocznie.

Estonia chce zatrzymać epidemię otyłości

Jednocześnie, co najważniejsze, poprawi się stan zdrowia Estończyków. Rząd liczy przede wszystkim na zahamowanie epidemii otyłości i próchnicy. Według najnowszych szacunków, już ponad połowa wszystkich Estończyków cierpi na nadwagę lub otyłość, a liczba ta szybko rośnie. Zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. W Estonii już 28 proc. dzieci w wieku szkolnym waży więcej, niż powinno.

Nad skutecznymi metodami zapobiegania nadwadze i otyłości pracuje też Światowa Organizacja Zdrowia. Estonia stale współpracuje z ekspertami WHO. Efektem mają być regulacje dotyczące reklam żywności, etykietowanie napojów słodzonych cukrem, edukacja i specjalne podatki.

Specjalny podatek działa już w kliku krajach UE

Dodatkowe opodatkowanie niezdrowej żywności to nie jest nowy pomysł. Ten mechanizm świetnie sprawdza się już we Francji, na Węgrzech i Łotwie. Kolejne kraje już pracują nad wdrożeniem u siebie takich zmian.

Według najnowszego raportu WHO, napoje i pokarmy o wysokiej zawartości cukrów prostych mogą być głównym źródłem zbędnych kalorii w diecie, szczególnie w przypadku dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Zdaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, polityka fiskalna państw powinna premiować zdrową żywność. Stąd między innymi zalecenia WHO dotyczące opodatkowania słodkich napojów, dopłat do produkcji owoców i warzyw i przekazywania dodatkowych środków na profilaktyczne programy zdrowotne.

Statystyki są bardzo niepokojące

W 2014 roku, więcej niż 1 na 3 osoby dorosłe na świecie cierpiały na nadwagę. Częstość występowania otyłości wzrosła ponad dwukrotnie w latach 1980 i 2014. Dziś szacuje się, że ponad pół miliarda osób dorosłych to osoby otyłe. Statystyki w stosunku do dzieci są równie niekorzystne. Około 42 miliony dzieci w wieku poniżej 5 lat borykało się z nadwagą lub otyłością w 2015 roku, co stanowi wzrost o około 11 mln w ciągu ostatnich 15 lat. Rośnie także liczba chorych na cukrzycę ze 108 milionów w 1980 roku do 422 milionów w roku 2014. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: WHO

Polecamy także: 

  • O tym, że WHO rekomenduje dodatkowe opodatkowanie niezdrowej żywności pisaliśmy tutaj
  • O tym, jak Wielka Brytania planuje walczyć z epidemią otyłości pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz