Sośnierz, Zembala, Arłukowicz, Chybicka, Kopacz... Gdyby posłowie-lekarze obowiązkowo trafiali do komisji zdrowia ...

26 Października 2015, 17:10

Gdyby wprowadzić zasadę, że bycie lekarzem oznacza obowiązkowy udział w pracach sejmowej Komisji Zdrowia, to w najbliższej kadencji zasiadłaby w niej największa liczba byłych ministrów i wiceministrów zdrowia. Posiedzenia z udziałem dr Ewy Kopacz, dr Bartosza Arłukowicza, Prof. Mariana Zembali i dr Beaty Małeckiej-Libery mogłyby znacznie zmienić przebieg dyskusji... Jeszcze nieoficjalnie prezentujemy zdrowotne nazwiska które w tej kadencji będą pracowały na Wiejskiej. 

Państwowa Komisja Wyborcza nie ogłosiła jeszcze oficjalnych wyników wyborów, ale już teraz możemy wskazać kilka „zdrowotnych” nazwisk, które w  tej kadencji będą pracowały na Wiejskiej. Wśród nich praktycznie całe byłe kierownictwo ministerstwa zdrowia: Ewa Kopacz (trudno się jednak spodziewać, by zasiliła szeregi sejmowej komisji zdrowia), Bartosz Arłukowicz, Prof. Marian Zembala (uzyskał najlepszy wynik w regionie – ponad 53 tyś głosów),  Beata Małecka-Libera oraz Sławomir Neumann.

O miejsce w Sejmie mogą się też nie martwić kandydaci PIS, którzy pracowali w ostatniej kadencji w sejmowej komisji zdrowia: jej obecny szef Tomasz Latos, wiceszef Czesław Hoc, prof. Józefina Hrynkiewicz i Anna Zalewska oraz posłowie Dariusz Piątkowski i Tadeusz Dziuba.

Senat na Sejm zamienią w tej kadencji kandydaci PO: Prof. Alicja Chybicka oraz dr Zbigniew Pawłowicz (sprawował mandat w latach 2007-2011).

Nowym parlamentarzystą będzie też były szef Narodowego Funduszu Zdrowia – Andrzej Sośnierz o ile nie zostanie mu powierzona misja likwidacji NFZ w tej kadencji.

Z Senatem będzie się musiał natomiast najprawdopodobniej pożegnać dotychczasowy szef senackiej komisji zdrowia Rafał Muchacki. W Izbie Wyższej po raz pierwszy natomiast zasiądą prof. Tomasz Grodzki (dyrektor szpitala w Zdunowie), Prof. Andrzej Stanisławek (ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej) oraz Konstanty Radziwiłł.

Nieoficjalne wyniki wskazują, że do Senatu nie dostał się Grzegorz Religa (syn prof. Zbigniewa Religi), którego pokonała Maria Pańczyk-Pozdziej (PO). Mandatu do Sejmu prawdopodobnie nie zdobył także prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz.

W tych wyborach o mandat sejmowy walczyło w sumie 130 lekarzy: najwięcej – 33 - na listach PO. (.Nowoczesna wystawia 24 medyków, PIS-22, PSL-20, Lewica-13, KORWiN-11, Kukiz – 5 a Partia Razem-2). O miejsce w Senacie ubiegało się natomiast 22 lekarzy.

Dziś o 18:00 Państwowa Komisja Wyborcza poda oficjalnie, którym komitetom udało się przekroczyć próg wyborczy, a jutro poinformuje o podziale mandatów.

AK 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Marek58 Wtorek, 27 Października 2015, 11:27
Ewa Kopacz i Bartosz Arłukowicz nie są doktorami nauk medycznych. Senat nie jest izbą wyższą polskiego parlamentu - ma o wiele mniejsze kompetencje niż Sejm Poza tym wszystko się zgadza.